Ljubljana - Da je bil zmeden, ko je na mizi pristalo 800 evrov, saj se mu to še ni zgodilo, trdi Omer Osmić, nekdanji uslužbenec Stanovanjskega sklada MOL. A Osmić je bil ob predaji denarja videti zelo zadovoljen in nasmejan, pravi tajna policijska delavka 20100, ki ga je ujela v past.
Leta 2006 so policisti preiskovali korupcijo na Stanovanjskem skladu MOL in na podlagi prijav več strank odkrili domnevno podkupljivega uslužbenca Omerja Osmića. Ta se je po prepričanju tožilstva ujel v past in od policistke pod krinko sprejel kuverto z 800 evri podkupnine. Osmić trdi, da je to konstrukt in da denarja ni hotel obdržati.
Povedal je, da je Ivanki Vlašič, ki ga je nekega dne poklicala, češ da imata skupnega znanca, ki ji je dal njegovo številko, pojasnil, da je sam opravljal dela, ki niso imela zveze z dodelitvijo stanovanj. Skrbel je namreč le za primopredaje in oglede.
Vlašičeva, o kateri se je kasneje izkazalo, da je policijska delavka (ime je bilo izmišljeno), se je hotela dobiti z njim, da bi se pogovorila o zamenjavi stanovanja, a ji je dejal, naj se oglasi pri njegovi nadrejeni Vesni Butala. Vlašičeva se je po nekaj dneh oglasila v Zarnikovi ulici, kjer ima prostore stanovanjski sklad.
Osmić je na sodišču dejal, da ji je še enkrat svetoval, naj se oglasi pri Vesni Butala. Ko je tej nato povedal o srečanju, mu je rekla, da je zadevo preverila in da je zamenjava stanovanja urejena, zato naj opravi ogled. »Vlašičeva mi je res ponujala denar, a sem ji večkrat rekel, da to ni potrebno in da ga bo sama potrebovala. To sem ponovil tudi na ogledu stanovanja in kasneje ob primopredaji,« je povedal.
Še v pokoj ne bi šel,
dokler ne bi rešil problema
A tajna policijska delavka, ki so jo kot zaščiteno pričo zaslišali po videokonferenci (njena podoba je bila zamegljena, glas pa popačen), je povedala drugačno zgodbo. Po njenem ji je Osmić dejal, da ima sam ključno vlogo pri dodeljevanju oziroma zamenjavi stanovanj.
Obljubil ji je, da se bo osebno zavzel zanjo, da bo šefinji dihal za ovratnik, kot je kriminalcem dihal nekdanji direktor policije Marko Pogorevc. Navrgel ji je celo, da »niti v penzijo ne bo šel«, dokler ne reši tega problema.
Stanovanje na Reški cesti, kjer bi Vlašičeva raje živela kot na Vrhniki, si je policijska delavka z Osmićem res ogledala, nato pa sta zavila v lokal na kavo.
Tam ji je pojasnil, da se je zanjo osebno zavzel, in ji med drugim dejal, da upa, da se bo spomnila nanj in se mu primerno zahvalila. Pomenljivo ji je dejal, da sama že ve, kako. »Vprašala sem ga, ali misli v obliki okrogle številke in ali je tisoč evrov dovolj, on pa me je potrepljal po rami in rekel, da očitno vem, koliko je vreden,« je povedala.
Ob zadnjem srečanju je Osmić kuverto z denarjem tudi dobil, tajna delavka policije pa mu je pojasnila, da je v njej le 800 evrov. A Osmić je bil zadovoljen tudi s tem: »Bil je nasmejan in mi vseskozi mežikal,« je povedala.
Osmićevo veselje ni trajalo dolgo, saj so ga na parkirišču presenetili policisti. Sam je sicer zatrdil, da je kuverto hotel prijaviti v službi, kot je prijavil že tudi kakšno steklenico, ki jo je kdaj dobil od stranke.
Sojenje se bo nadaljevalo konec avgusta.