Ljubljana – Sodni izvedenec Gorazd Košir meni, da so zdaj pokojni nogometaš Nedžad Botonjić in njegovi starši vedeli za težave s srcem, ki so pripeljale do tega, da se je 7. februarja 2005 med treningom na igrišču v Šiški v Ljubljani zgrudil in umrl. Brat Damir Botonjić, ki pravico išče na sodišču, trdi drugače.
Na ljubljanskem okrožnem sodišču nekdanji vratar NK Olimpije Damir Botonjić terja odškodnino od tistih, ki so po njegovem mnenju odgovorni za smrt njegovega brata Nedžada Botonjića, vratarja NK Ljubljana.
Od zdravnice Vesne Domitrica Miloradović, ginekologinje, ki da je 27-letnega Nedžada Botonjića julija 2004 pregledala in potrdila, da je sposoben igrati nogomet, in od Nogometne zveze Slovenija ter združenja prvoligašev, ker klub ni imel sklenjene pogodbe z ustreznim zdravnikom s področja medicine dela in športa, zahteva skupaj dobrih 106.000 evrov za duševne bolečine in stroške pogreba.
Odvetnik Andrej Žabjek, ki Damirja Botonjića zastopa po odločbi o brezplačni pravni pomoči, je v tožbi zapisal, da iz obdukcijskega zapisnika izhaja, da je imel Nedžad Botonjić prirojeno srčno napako. Zaradi prevelikega napora je doživel srčni infarkt, ta pa je bil zanj usoden.
Damir Botonjić o kakršnihkoli težavah štiri leta starejšega brata s srcem ni vedel ničesar, je povedal na sodišču. Potrdil je sicer, da so ga s treninga enkrat morali odpeljati v bolnišnico, medtem ko je bil sam v Turčiji.
Ni odšel na predlagane preiskave
Sodni izvedenec za medicino Gorazd Košir je za potrebe sodnega postopka izdelal izvedensko mnenje in ga na pripombe tožnika tudi dopolnil. V mnenju je opozoril na jasne zapise v medicinski dokumentaciji, predvsem v zdravstvenem kartonu, ki jasno govorijo o naravi nogometaševega obolenja.
V času teh ugotovitev je bil mladoleten, ti zapisi z diagnozo obolenja srca in striktnim odsvetovanjem fizičnih obremenitev, kaj šele ukvarjanja s športom, pa se po njegovem mnenju pojavijo tolikokrat, da ni verjetno, da nogometaš in njegovi starši za to ne bi vedeli. Izvedenec na pripombe, da brat za to ni vedel, pojasnjuje še, da tega ne ve, da pa so nogometašu svetovali še ultrazvok srca in obremenitveno testiranje.
»Zakaj se ni javil na pregled in kontrolo k pristojnemu zdravniku, zakaj ni odšel na predlagane preiskave, zakaj omedlevice in zdravstvenih težav ni jemal resno, ne vem,« je zapisal in dodal, da takšne težave niso pogoste v športu.
V dopolnitvi mnenja je med drugim zapisal, da noben zdravnik ne more opraviti svojega dela, če mu bolnik ne pove o svojih težavah ali jih celo zanika. Dodal je, da v času, ko je bil Nedžad Botonjić poklicni nogometaš, Nogometna zveza Slovenije in klubi niso imeli predpisanih točnih zahtev o vrsti preiskav ali testiranj, ki bi jih moral opraviti vsak poklicni nogometaš.
Z izvedenskim mnenjem pa ni zadovoljen pooblaščenec Damirja Botonjića Andrej Žabjek, ki meni, da je mnenje pristransko in neverodostojno. Po njegovih besedah se njegova stranka spominja le, da je imel njegov brat v mladosti prehoden šum na srcu, kar ima mnogo mladih športnikov in se menda to v zrelih letih samo izboljša. Zato je zahteval neposredno zaslišanje izvedenca, zahteval pa bo tudi postavitev novega.
Po njegovem mnenju se Nedžad ne bi ukvarjal s športom, če bi za te težave vedel.
Ginekologinja trdi, da športnika ni nikoli pregledala
Ginekologinja Vesna Domitrica Miloradović, njen podpis in žig sta jamčila za ustrezno zdravje nogometaša, je že v odgovoru na tožbo zapisala, da pokojnega ni nikoli pregledala. Le enkrat je konec julija 2004 na prošnjo funkcionarjev kluba pregledala igralce mlajših selekcij in potrdila, da so sposobni za igranje.
Sama je otroke sicer pregledovala, štempljali pa so drugi. Na športni izkaznici pokojnega nogometaša je res prepoznala svoj žig, a je dejala, da podpis ni njen.
Zdravnica je v odgovoru na tožbo med drugim zapisala še, da je mladi nogometaš vedel za svoje zdravstveno stanje in ga očitno prikrival. Že leta 2002 ga je na treningu obšla slabost, zato je moral zapustiti NK Muro.
Kakršno koli odgovornost zavračata tudi drugi toženi stranki. V združenju prvoligašev med drugim poudarjajo, da so za zdravniške preglede nogometašev odgovorni izključno klubi, v katerih ti nogometaši igrajo. Odgovorne se ne čutijo niti v Nogometni zvezi Slovenije.
Pravda se bo na sodišču nadaljevala sredi avgusta.