Od danes nižje kazni za manjše prekrške

Najbolj opazna sprememba so žepu bolj prijazne globe za manjše prekoračitve hitrosti v območju umirjenega prometa.

Objavljeno
31. avgust 2012 18.34
Jure Predanič, kronika
Jure Predanič, kronika

Ljubljana - Srečanje s policisti pri nekaterih prometnih prekrških bo od danes naprej manj boleče, predvsem za denarnico. S 1. septembrom namreč začne veljati spremenjena zakonodaja, s katero se nižajo nekatere globe za manjše kršitve.

Po mnenju vlade, ki je pred časom pripravila besedilo novele zakona o pravilih cestnega prometa, se globe in stranske sankcije za manjše kršitve prometnih pravil prilagajajo zakonodaji nekaterih sosednjih držav in Nemčije. Globe za manjše kršitve se znižujejo na 40 evrov. Minister za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač je takrat povedal, da pri vrsti kršitev ni bilo razloga za ostro obravnavo, zato se kazenske točke ukinjajo.

Po njegovih besedah pa predlog sprememb v ničemer ne posega v kaznovanje najhujših prekrškov, kot so hude kršitve omejitev hitrosti, vožnja pod vplivom alkohola, pobeg s kraja nesreče ali vožnja v nasprotno smer, zato za te ostajajo enake globe in enake sankcije. S spremembami hočejo po njegovih besedah opozoriti, da gre v nekaterih primerih za ravnanje v prometu, ki se voznikom zgodi zaradi trenutne nezbranosti in nepozornosti ter zaradi katerih jih je treba ustrezno opozoriti, ne pa drakonsko oglobiti.

Večje spremembe je opaziti predvsem pri manjših prekoračitvah hitrosti v območju umirjenega prometa, torej kjer je hitrost omejena na 30 kilometrov na uro. Za prekoračitev do vključno deset kilometrov na uro je bila namreč v zakonu o pravilih cestnega prometa, ki je začel veljati 1. julija lani, predpisana sankcija 300 evrov in tri kazenske točke.

Po novem je ta veliko nižja, in sicer 40 evrov za prekoračitev hitrosti do vključno pet kilometrov na uro in 80 evrov za prekoračitev nad pet do vključno deset kilometrov na uro. Nekoliko manj boleče bodo tudi posledice zaradi manjše prekoračitve hitrosti v naselju.

Spremenili so se tudi pogoji za zaseg motornega vozila. Po novem lahko vozilo namreč zasežejo storilcu hujšega prekrška, ki je bil v preteklosti trikrat kaznovan zaradi prekrškov, povezanih z vožnjo pod vplivom alkohola ali prepovedanih substanc, ne pa tudi za prekrške, povezane s prekoračitvami hitrosti ali zaradi odklonitve preverjanja psihofizičnega stanja.

Pri tem se spreminja tudi definicija hujšega prekrška, saj je po novem to prekršek, za katerega je predpisana globa najmanj 700 evrov, in ne 300 evrov, kot je to veljalo do zdaj. Tudi vožnja brez veljavnega vozniškega dovoljenja po novem ni več prekršek, zaradi katerega bi policisti zasegli motorno vozilo. Spremembe glede zasega vozil kot izjema sicer veljajo že od dneva po objavi v uradnem listu konec julija.