Policisti oškodovani v nogometnem derbiju

Sindikat policistov Slovenije zahteva plačilo za škodo, povzročeno na derbiju med Olimpijo in Mariborom.

Objavljeno
19. september 2011 18.34
Posodobljeno
19. september 2011 19.04
Primož Škerl, Celje
Primož Škerl, Celje

Celje – Sindikat policistov Slovenije se bo s tožbami in odškodninskimi zahtevki postavil v bran policijskim specialcem, ki so se 28. avgusta na nogometnem derbiju med Olimpijo in Mariborom v Stožicah, čakajoč na ukaz nadrejenih, znašli pod točo stolov in udarcev huliganov.

V skupini, ki se je postavila nasproti okrog 700 razgretim navijačem, je bilo vsega 15 mož. Devet jih je bilo ranjenih, sedem jih je iskalo zdravniško pomoč, enemu pa bo v spomin na večni derbi na obrazu ostala brazgotina. Policisti so prizadeti, demoralizirani, počutijo se ponižane, zlasti ker jim nihče od vodstva policije še ni ponudil niti roke niti pomoči. Boli jih občutek, da so bili žrtve neodgovornih organizatorjev tekme, slabega varovanja prireditve, neustreznega vodenja policijskih enot in seveda opogumljenih viol, navijačev mariborskega kluba, ki so začutili neodločnost policistov.

V sindikatu pojasnjujejo, da jim pristojni na policiji kljub prošnjam še niso posredovali podatkov zlasti o izgrednikih, ki jih nameravajo tožiti zaradi napada na uradno osebo, prav tako še ni znano niti to, kdo je bil pravzaprav uradni organizator derbija nogometnega prvenstva. Zavod za šport Ljubljana in Olimpija s prstom kažeta drug na drugega, zato bodo v celjski odvetniški družbi Boris Kanduti in partnerji, ki zastopa SPS, preučili medsebojno pogodbo in zdravniško dokumentacijo ranjenih policistov, da bodo lahko ovrednotili odškodninske zahtevke.

»S 15 policisti ne moreš izprazniti tribune. Če se pokaže, da je vodja policijskega varovanja nevestno opravil delo, bomo tudi zanj podali kazensko ovadbo,« pojasnjuje Boris Kanduti. Toda glavne napake so bile storjene že prej. »Redarska služba je slabo pregledovala viole, nekatere so na stadion izpustili kar tako. Za nameček so jih z vsemi nevarnimi predmeti, ki so jih vnesli, posadili na tribuno, kjer so bili tudi otroci in ženske,« dodaja Zoran Petrovič, predsednik SPS.

Adil Huselja iz sindikata opozarja še na pomanjkljivo koordinacijo med enotami na stadionu. »Da bi bili kos violam, bi potrebovali precej več mož. Takojšnja uporaba sile bi lahko povzročila plaz nasilja, a odziv vodstva policije je bil vsekakor mlačen.«

V vsej zmešnjavi, ki je takrat nastala na tribuni, niti danes ni povsem jasno, kakšen ukaz so specialci sploh imeli, ko so prihiteli med navijače. Da naj izpraznijo tribuno, so jim menda ukazali kar po ozvočenju, ko so se možje že umikali. Iz posnetkov je razvidno, da enota ni imela niti ščitnikov, ki so ostali v vozilih, in ko so huligani najbolj udrihali po njih, jim preostalih 235 policistov ni priskočilo na pomoč. Ugotovitve, zakaj so jih pustili na cedilu, bodo najbrž sestavni del tožbe proti odgovornim.