Priznali, da so tihotapili Afganistance in Irance

Nezakonite posle je vodil 19-letni Afganistanec, ki ima pri nas status azilanta.

Objavljeno
26. julij 2012 20.46
Marko Jakopec, kronika
Marko Jakopec, kronika

Ljubljana - »Priznam,« je skozi usta sodnih prevajalcev štirikrat zadonelo v sodni dvorani, ko so Abdul Vahid Rahimi, Ramazan Hosseini, John Zacharia in Ibrahim Ajdinović priznali, da so, kot jim je očitalo tožilstvo, nezakonito tihotapili tujce v našo državo. Vsi štirje so bili obsojeni na pogojne kazni.

V obtožbi piše, da so obtoženi v različnih vlogah, pri čemer je bil 19-letni Abdul Vahid Rahimi iz Afganistana, ki ima pri nas status azilanta, najbolj vpleten, od februarja lani do januarja letos na ozemlje Slovenije nezakonito spravili nekaj manj kot 40 ljudi, ki za vstop v našo državo niso izpolnjevali pogojev.

V glavnem je šlo za državljane Afganistana in Irana, v dveh primerih so bile udeležene cele družine z majhnimi otroci, ki so za ilegalni prehod meje, nastanitev v Sloveniji in nadaljevanje poti plačevali od 400 do 1200 evrov na osebo. Rahimi in njegovi pomagači so ilegalce prevzemali na Hrvaškem, jih po skrivnih gozdnih poteh prepeljali v Slovenijo, nato pa so jih po nekaj dneh odvažali naprej proti Italiji ali Avstriji.

Njihovo početje je vzbudilo pozornost policije. Ker je sumila, da gre za večjo, organizirano mednarodno združbo, je dobila odobritev za uporabo prikritih preiskovalnih metod. Akterjem so sledili, jih opazovali in nadzorovali njihova potovanja, prisluškovali pa so tudi njihovim telefonskim pogovorom in spremljali elektronsko pošto.

Natančno izvedeni postopki so bili uspešni, saj so policijske patrulje prestregle večino ilegalcev, še preden so prišli do dogovorjenih lokacij, prijeli so tudi organizatorje in izvajalce, zasegli pa so še denar, prenosne telefone in računalnike.

Priznanje krivde skrajša postopek in zniža kazen

Na predobravnavnem naroku je tožilec Marko Godec najprej povedal, da priznanje krivde skrajša postopek in prihrani veliko denarja, zato so predlagane kazni nekoliko nižje, kot bi bile sicer. Dejal je, da je šlo pri Hosseiniju, Zacharii in Ajdinoviću za enkratna dejanja, zato je zanje predlagal nižje kazni, obtoženi Abdul Vahid Rahimi pa je kazniva dejanja izvrševal kontinuirano, v daljšem časovnem obdobju, vendarle pa je sodišču predlagal, naj pri določitvi kazni upošteva njegovo mladost in dosedanjo nekaznovanost.

Za Abdula Vahida Rahimija je predlagal dve leti zapora s preizkusno dobo petih let, za 19- letnega Ramazana Hosseinija iz Afganistana leto dni zapora s preizkusno dobo štirih let, za 23-letnega Nigerijca Johna Zachario šest mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let in za 50-letnega Ibrahima Ajdinovića prav tako šest mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let. Vse naj bi sodišče obsodilo tudi na plačilo denarne kazni.

Predsednica senata, sodnica Lea Habjanič, je predlog tožilstva v celoti upoštevala, le pri Ibrahimu Ajdinoviću je preizkusno dobo zvišala na pet let. Vsem je senat prisodil tudi denarne kazni, ki pa je ne bodo plačali, če v preizkusni dobi ne bodo izvršili novih kaznivih dejanj. Zaradi posebnih okoliščin je sodišče vse obsojene oprostilo plačila stroškov postopka in plačila nagrad za njihove zagovornike, na predlog tožilstva pa je Rahimiju tudi odpravilo pripor.

Septembra sojenje obtoženemu prevozniku

Na predobravnavnem naroku se je izmed vseh obtoženih za nedolžnega izrekel le 33-letni Aleksander Rokavec, ki je bil glede na obtožnico eden izmed prevzemnikov in prevoznikov ilegalcev v Sloveniji. Zoper njega se bo zato 11. septembra začela glavna obravnava, na kateri bo na predlog tožilstva kot priča nastopil tudi tokrat obsojeni Abdul Vahid Rahimi.