Afera Patria: še zadnje zaslišanje pred dvomesečnim premorom

Zadnja priča pred poletnim premorom je predstavnik Patrie v Sloveniji Andrey Mladenov.

Objavljeno
04. julij 2012 09.59
Posodobljeno
04. julij 2012 09.59
Jure Predanič, Marko Jakopec, kronika
Jure Predanič, Marko Jakopec, kronika

Ljubljana - Družba Rotis je bila za Patrio pravzaprav edina izbira, saj so bili njeni konkurentje v konfliktu interesov, je poslovnež Andrey Mladenov, še zadnja finska priča pred daljšim premorom na sojenju v zadevi Patria, povedal na zaslišanju na sodišču v Ljubljani.

Več kot eno uro je na sodišču (na sojenje spet ni bilo Walterja Wolfa, zoper katerega je postopek začasno izločen, in Janeza Janše) beseda danes tekla le o okoliščinah, v katerih je bil na Finskem zaslišan osumljenec Andrey Mladenov, ki je na lastno željo osebno prišel v Ljubljano, da pojasni stvari.

Dejana Markovića, zagovornika Ivana Črnkoviča, je namreč čudilo, da je finska priča pred slovenskim sodiščem zaslišana v angleščini. Sodnica Barbara Klajnšek je pojasnila, da je bila to želja priče.

Mladenov je to potrdil in nato pojasnil, da je rojen v Sofiji v Bolgariji, zato je njegov materni jezik bolgarščina, sicer pa pripada švedski manjšini na Finskem. Poleg švedskega tekoče govori tudi angleški jezik. Finščine, je dejal Mladenov, pa ne obvlada povsem.

Marković je sodnici glede na to predlagal, naj iz spisa izloči zapisnika o njegovem zaslišanju na Finskem, saj so mu bile tam po njegovi oceni kršene človekove pravice. Ni mu bilo namreč omogočeno, da bi bil zaslišan v svojem jeziku ob prisotnosti tolmača, zapisnik pa so policisti vodili v finskem jeziku.

Na Balkanu vsi vse poznajo

Mladenov je nato pojasnil, da je leta 2005 prvič slišal za Patrio in za posel z osemkolesniki. V Slovenijo je sicer prišel leta 2004. Ko je Patria od njega želela komentar o nekaj družbah in posameznikih v Sloveniji, jim je septembra 2005 poslal 14 strani dolgo analizo, v kateri je na koncu Patrii priporočil družbo Rotis.

Dopis je poslovnež Patrii poslal tudi z namenom, da bi se »prodal«, v njem pa je med drugim opisal, kaj za Patrio pomeni sprememba oblasti v Sloveniji in kako se posluje na Balkanu (čeprav Slovenija ni na Balkanu, je hitro dodal). »Na Balkanu je problem, da vsi poznajo vse, na primer ministre. To se je tudi v tem projektu izkazalo za največji problem,« je povedal.

Mladenov, ki je kasneje delal kot izvršni direktor podjetja Kolesnik d. o. o. v večinski lasti Patrie, je moral pojasnjevati vsebino dopisa, ki ga je napisal Reiju Niittynenu.

Tožilstvo je zanimala predvsem analiza določenih ljudi, v kateri so se znašli tudi Rudolf Leban, Jure Cekuta, Jože Zagožen in Anton Krkovič. Med drugim je namreč zapisal, da mu je Leban povedal, da je Krkovič vir do Janše in da je premier nervozen, ker se toliko govori o Patrii.

Na sodišču je Mladenov pojasnil, da je prehitro sklepal, saj da mu je Leban govoril o Tonetu, sam je menil, da gre za Krkoviča, čeprav se je to kasneje izkazalo za neresnično, saj se Krkovič in Leban ne poznata. Dodal je, da bi lahko šlo tudi za Toneta Ropa, Toneta Anderliča, Toneta Grizolda ali kakšnega drugega Toneta, v dopisu pa je menda naredil veliko napak.

O premierovi nervozi in drugih ocenah iz dopisa - med drugim je zapisal, da je slišal, da je Črnkovič Zagožna predstavil kot lobista -, pa je povedal, da je te zadeve le slišal, ne spomni pa se, od koga. Wolfganga Riedla je Mladenov sicer spoznal enkrat, kasneje pa je šele slišal, da je imel ta v Sloveniji podizvajalce. Sojenje se nadaljuje septembra.

»Neodložljive državniške obveznosti«

Sojenje slovenski peterici obtoženih - predsedniku vlade in SDS Janezu Janši, nekdanjemu prvemu možu HSE Jožetu Zagožnu, brigadirju Tonetu Krkoviču, direktorju Rotisa Ivanu Črnkoviču in poslovnežu Walterju Wolfu - se je na Okrajnem sodišču v Ljubljani začelo 5. septembra lani.

Obtožni predlog jih bremeni kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa 135 finskih oklepnikov. Vsi očitke zanikajo.

Stranke so se v tem postopku v različnih zasedbah na sodišču mudile že več kot 60-krat, sodišče pa se ves čas sooča z odsotnostjo tako obdolženih kot tudi nekaterih prič.

Največkrat sta do zdaj manjkala predsednik vlade Janez Janša, ki je v opravičilo prek svojega odvetnika Francija Matoza največkrat zapisal, da ima neodložljive državniške obveznosti, in Walter Wolf, ki je zaradi zdravstvenih težav v domači oskrbi v Kanadi.

Kot zatrjuje njegov zagovornik Andrej Kac, je Wolf sicer sposoben za sodelovanje na sojenju, ni pa zaradi zdravstvenih težav sposoben za dolgo potovanje z menjavo časovnih con. Kot namerno zavlačevanje tožilstvo zagovornikom obdolženih očita tudi njihovo zahtevo, da se na ljubljanskem sodišču fizično soočijo Hans Wolfgang Riedl, Walter Wolf in Janez Janša.

Zaradi številnih izostankov s sojenja je tožilec Andrej Ferlinc večkrat spomnil, da obstajajo zakonske možnosti za odreditev pripora - sodišče ga lahko odredi samo ali pa na predlog tožilstva. To bi tožilstvo lahko storilo, če bi ugotovilo, da se obdolženi izogibajo postopku. A po Ferlinčevih besedah gre v tem primeru za drug problem, za nespoštovanje sodišča in pravosodnih organov.

Zagovornik obdolženega Antona Krkoviča Jože Hribernik pa meni, da se obdolžencem po tem, ko so pred sodiščem podali svoj zagovor, glavnih obravnav ni treba več udeleževati.