Trgovcu z avti bodo zaradi goljufij sodili znova

Borut Černe se bo zaradi opeharjenja kupcev in poslovnih partnerjev zagovarjal pred novim senatom.

Objavljeno
08. julij 2012 18.32
Mitja Felc, kronika
Mitja Felc, kronika

Lansko pomlad je Borut Černe slišal obsodilno sodbo zaradi poslovnih goljufij in goljufij, a bo precej zapleten sodni proces pred tukajšnjim okrožnim sodiščem stekel znova. Višji sodniki so namreč v celoti razveljavili odločitev prvostopenjskih kolegov.

Domnevni prevarant, 36-letni Borut Černe, direktor zdaj že propadle družbe Avto Moto Černe, je bil lanskega februarja zaradi opeharjenja kupcev in poslovnih partnerjev obsojen na sedem let in osem mesecev zapora, v dveh točkah dolge obtožnice pa so ga oprostili. Pritožbi sta spisala tako zagovornik Tomaž Lepša kot okrožna državna tožilka. Obema je uspelo, saj je višje sodišče zaradi bistvenih kršitev kazenskega postopka in neugotovljenega dejanskega stanja sodbo povsem razveljavilo, kazenski spis pa bo šel zdaj nazaj v roke prvostopenjskim kolegom v povsem drugačni sestavi.

Ko je tožilstvo sredi leta 2009 Černetu in njegovi takratni zunajzakonski partnerki Gabi Černe prebralo dolg seznam očitkov, sta se oba izrekla za nedolžna. Zadnja se je pod lupo preiskovalcev znašla, ker je bila podpisnica pogodbe za nakup 155.000 evrov vrednega stanovanja, ki sta ga obtožena kupila od skupne prijateljice, Černe pa je zanj plačal borih 6000 evrov. Ta del so sicer kasneje izločili in jima za ta očitek sodijo posebej. Obtožena je na sodišču sicer zatrdila, da ni o poslu vedela nič. Lepega dne jo je poklical Černe in ji naročil, naj pride nekaj podpisat. »Niti podvomila nisem o njem,« je dejala v solzah in sodišču potožila: »Pustil me je samo z otrokom, ki ga komaj preživljam, saj nimam niti za burek.«

Dolg seznam domnevnih grehov

Precej bolj zapletena je obtožnica proti Černetu in njegovemu podjetju. Tožilstvo trdi, da je storil več kaznivih dejanj poslovne goljufije in ponarejanja listin, gospodarska družba Avto Moto Černe pa je prav tako odgovorna za več kaznivih dejanj poslovne goljufije. Černetov zagovornik je ves čas opozarjal, da po njegovem to sploh ne bi smel biti predmet kazenskega postopka, temveč civilnega. To pa so se v obrazložitvi razveljavljene sodbe vprašali tudi višji sodniki.

Černe je ves čas sojenja vztrajal, da je nedolžen, dolgove je sicer priznal, goljufanje pa zanikal. Za finančne težave je okrivil svoje dolžnike in davčno upravo, ker mu ni vrnila preveč plačanega davka. Še več, zaradi domnevnih kršitev je inšpektor izdal prvi sklep za zavarovanje 700.000 evrov terjatev, novembra 2008 pa so jim blokirali vse bančne račune in s tem onemogočili poslovanje.

Toda obtoženi je, tako tožilstvo, zavestno posloval v škodo več ljudi in podjetij, pri čemer so mu očitali, da je povzročil za več kot 1,2 milijona evrov škode. Sodišče pod vodstvom predsednice senata Alenke Grosek ga je spoznalo za krivega 16 kaznivih dejanj poslovne goljufije in dveh goljufij. Za dve kaznivi dejanji je tožilstvo še pred koncem sojenja obtožbi umaknilo, sodišče pa je menilo, da ni dokazov za še dve poslovni goljufiji in torej tudi ne s tem povezani kaznivi dejanji ponarejanja listin.

Utajeval tudi davke?


Če strnemo, v obtožnici piše, da je Černe z lizinškimi hišami sklepal pogodbe o finančnem lizingu za nakup vozil višjega cenovnega razreda, a »pozabil« na plačevanje obrokov. Preslepil je tudi nekaj posameznikov, ki so pri njegovem podjetju vozila vzeli v najem. Poleg najemnine jim je pobral še varščino, ki pa je ni nikoli vrnil. Okoli je prinesel celo znanca, saj mu je ta na podlagi lažnih besed, kako cvetoče je njegovo podjetje, posodil več deset tisočakov. Čeprav mu je nekaj vrnil, mu je še vedno ostal dolžan debelih 86.000 evrov. Vse oškodovance je doletela podobna usoda. Ko so terjali svoj denar, jim je obtoženi nekaj časa zatrjeval, da ga bodo dobili, čez čas pa za vse postal nedosegljiv.

Černe je vztrajal, da je imel več terjatev kot dolgov, a prvostopenjskega sodišča ni prepričal. Novi senat bo moral po navodilih višjih sodnikov uslišati predlog zagovornika, ki pravi, da bi moralo sodišče zaslišati novega izvedenca finančne stroke s poudarkom na davčnem področju.

Kdaj bo Černe znova sedel pred sodnike, je težko napovedati, saj so mu po več letih, preživetih v priporu, na začetku junija višji sodniki tega odpravili in sojenje za to nima več prednosti. Se je pa Černe v lovke preiskovalcev zapletel tudi zaradi domnevnih davčnih utaj, menda je Dursu ostal dolžan več kot štiri milijone evrov. Odvetnik Lepša nam je povedal, da odločba davčne uprave o plačilu dajatev še ni pravnomočna, saj se je zavezanec pritožil.