V ponedeljek izrek sodbe v zadevi Makoter

Na Višjem sodišču v Mariboru se je končala pritožbena obravnava v zadevi Makoter, sodišče pa bo sodbo izreklo v ponedeljek ob 14. uri.

Objavljeno
29. junij 2006 20.00
Maribor - Na Višjem sodišču v Mariboru se je končala pritožbena obravnava v zadevi Makoter, sodišče pa bo sodbo izreklo v ponedeljek ob 14. uri. Ob koncu dokaznega postopka je sodni senat pod predsedstvom Branka Reismana zaslišal štiri priče, med njimi tudi Darka Šinka, Ladislava Olaha in Bojana Žalika, ki so bili v zadevi Makoter že pravnomočno obsojeni. Zaslišanju je sledila končna beseda strank.

Tožilec Andrej Ferlinc je poudaril, da v zadevi Makoter ni šlo za vseobsegajočo policijsko zaroto, kot je to skušala dokazati obramba. Ob tem je opozoril na izvedensko mnenje nemškega sodnega izvedenca za forenzične preiskave Axela Kerkhoffa, ki - tako Ferlinc - obtožene Milice Makoter ne izključuje kot storilke kaznivega dejanja. Tožilec je sodnemu senatu predlagal, naj ugodi pritožbi okrožnega državnega tožilstva, pritožbo obrambe pa zavrne.

Zagovornik obtožene Milan Krstič je postopek na prvostopenjskem sodišču ponovno označil za "nezakonit in nepošten", sodnemu senatu pa predlagal, naj odloči v korist Makoterjeve in ji izreče oprostilno sodbo. Kot je poudaril Krstič, tožilstvo po mnenju obrambe ni postreglo niti z enim dokazom, ki bi kakorkoli obremenil obtoženo. Enako je menil tudi drugi zagovornik obtožene Gorazd Fišer.

Makoterjeve je ponovno zanikala obtožbe tožilstva in se v celoti pridružila končni besedi obrambe. "Še enkrat poudarjam, da kaznivega dejanja nisem storila in da za kaznivo dejanje nisem kriva," je dodala obtožena. Njen sin Tomi Makoter, ki v zadevi nastopa tudi kot oškodovanec, pa je dejal, da si oba z bratom Sašom Makoterjem želita, da se njuna mati oprosti vseh obtožb tožilstva.

Šinko je že na začetku zaslišanja poudaril, da o zadevi Makoter nima kaj povedati. Potrdil je, da je poznal pokojnega Janka Makoterja, glede "osebnih zvez", ki jih je imel s svakom obtožene Jožetom Makoterjem, pa je dejal, da o njih ne želi govoriti. Šinko je tudi dejal, da je potrdilo o zasegu predmetov med hišno preiskavo podpisal pod policijsko grožnjo. Policisti naj bi med hišno preiskavo grozili tudi njegovi materi.

Olah ni želel odgovarjati na vprašanja sodnega senata, tožilstva in obrambe. Kot je dejal, bo o zadevi Makoter "marsikaj" povedal šele potem, ko se bo ustavno sodišče izreklo o njegovi pritožbi. "Stvari namreč niso takšne, kot se prikazujejo na sodišču," je dodal Olah. Poleg njega sta ustavno pritožbo vložila tudi Šinko in Žalik. Vrhovno sodišče je sicer vsem trem zavrnilo zahtevo za varstvo zakonitosti.

Enako kot Šinko je tudi Žalik ponovno potrdil, da je sodeloval pri prevozu ilegalnih prebežnikov preko državne meje. Glede Janka Makoterja je dejal, da ga ni nikoli osebno poznal. "Znano pa mi je, da je z bratom Jožetom Makoterjem sodeloval pri prehodu prostitutk iz Ukrajine," je dodal Žalik in napovedal, da bo več o zadevi Makoter povedal šele po odločitvi ustavnega sodišča.

Poleg Šinka, Olaha in Žalika je sodni senat zaslišal tudi Milana Žana, ki je Janka Makoterja spoznal na konjskih dirkah. Ker sta se oba ukvarjala s kasaštvom, sta se tudi pogosto družila. Po besedah Žana mu je Janko Makoter enkrat omenil, da nekdo izsiljuje njegovega sina Tomija Makoterja, nikoli pa mu ni omenil, da kdorkoli izsiljuje njega samega.

Sodni senat je sicer zavrnil predlog tožilstva, naj se tudi sodnemu izvedencu za forenzične preiskave Borutu Pogačniku omogoči, da pojasni razlike med njegovim izvedenskim mnenjem in Kerkhoffovim izvedenskim mnenjem. Prav tako je sodni senat zavrnil predlog tožilstva, naj sodišče pridobi še dodatno grafološko analizo zapisov na rumenih samolepilnih listkih, na katerih naj bi obtožena za pomoč pri umoru moža Šinku napisala navodila za uporabo mobilnega telefona.

Sodni senat Okrožnega sodišča v Mariboru pod predsedstvom Maše Butenko je 13. decembra 2004 Makoterjevi za napeljevanje k umoru moža prisodil 30 let zapora, za napeljevanje k umoru svaka (ostalo je pri poskusu) pet let zapora in za napeljevanje k bombnemu napadu na policijsko postajo dve leti zapora. Enotna kazen se je glasila - 30 let zapora. Pritožbena obravnava na drugostopenjskem sodišču se je začela 26. oktobra lani.

Žalik je bil obsojen na 30 let zapora zaradi umora moža obtožene Janka Makoterja in poskusa umora svaka obtožene Jožeta Makoterja, Olah na 16 let zapora zaradi umora Janka Makoterja in bombnega napada na Policijsko postajo Ljutomer, Šink pa na osem let zapora zaradi pomoči pri umoru Janka Makoterja.