Ljubljana – Za škodo, ki je Marinki in Jaroslavu Strašku, kmetoma iz Podgore pri Novem mestu, nastala zaradi zlivanja mleka v greznico, je odgovorno kmetijsko ministrstvo oziroma država. Tako je odločilo ljubljansko okrožno sodišče in s tem pritrdilo odvetniški družbi Čeferin, ki zastopa kmeta, o višini škode pa bodo sodniki odločali po pravnomočnosti vmesne sodbe.
Marinka in Jaroslav Strašek sta se za tožbo odločila zaradi prepovedi oddaje mleka in pišmeuharskega odnosa veterinarske uprave, ki je po odkritju kloramfenikola v mleku ignorirala njune prošnje za ponovni odvzem vzorca. Kakor smo že pisali, se je proti koncu leta 2002 na mlečnih progah na Dolenjskem pojavil kloramfenikol in inšpektorji so po kmetijah jemali vzorce mleka. Na Straškovi kmetiji je bil inšpekcijski pregled 5. novembra 2002, 19. novembra pa je inšpektorica ustno prepovedala oddajo mleka.
Prepoved so na kmetiji spoštovali in vsak dan zlili v greznico približno 1450 litrov mleka, nato pa je Strašek zahteval ponovni pregled. A območni urad veterinarske uprave v Novem mestu je njegove zahteve ignoriral. Kljub številnim telefonskim klicem na območnem uradu niso storili ničesar. Strašku so povedali, da sami ne morejo storiti ničesar in da se morajo ravnati po navodilih Veterinarske uprave RS (Vurs), kamor so poslali njegovo zahtevo za ponovno vzorčenje mleka. Šele po posredovanju odvetnika dr. Petra Čeferina je Vurs 30. decembra 2002 območnemu uradu poslal dopis, na podlagi katerega so na silvestrovo, skoraj mesec dni po kmetovi zahtevi za ponovni pregled, na kmetiji vzeli vzorce. Ker je bil izvid negativen, je bila nato izdana odločba, da lahko kmeta spet oddajata mleko.
Sodišče je odločilo, da je Vurs oziroma njegov novomeški območni urad kmetoma onemogočil ponovni pregled mleka. Po mnenju drugostopenjskega upravnega organa, to je kmetijskega ministrstva, bi prvostopenjski organ moral opraviti ponovno analizo mleka takoj po prejetju kmetove zahteve 6. decembra. Če bi bil izvid negativen, bi moral Strašku dovoliti nadaljnjo oddajo mleka. Tako pa je kmetoma zaradi zavlačevanja pri odvzemanju in testiranju vzorcev nastala škoda.
Strašek trdi, da ga je Vurs, ko mu toliko časa ni omogočil ponovnega vzorčenja mleka, prikrajšal za dobrih 11 milijonov tolarjev, o višini škode zaradi izlivanja mleka v greznico in drugih stroškov pa bo sodišče odločalo, ko bo vmesna sodba postala pravnomočna.
Preberite v četrtkovem tiskanem Delu.