Totalitarna proslava
Pred kratkim nas je vlada, ki ima očitno dovolj časa, da se ukvarja tudi s čim drugim, ne le s krizo – tako finančni minister počitnikuje prav takrat, ko mu rušijo proračunske načrte za prihodnji dve leti –, osrečila z novim praznikom, 23. avgustom. No, skoraj, uradno gre za spominski dan na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov. Na njih ste se torej lahko spomnili, ali pa tudi ne, minuli četrtek. Vsekakor pa se jih bo s proslavo danes spomnil študijski center za narodno spravo, eden redkih proračunskih porabnikov, ki varčevalno histerijo preživlja brez rezanja dohodkov. Omenjeni študijski center praznuje ta dan že od leta 2009, ko ga je razglasil evropski parlament, takratno slovensko parlamentarno rdeče gnezdo pa mu, najbrž po navodilih hudih avtoritarnih in totalitarnih stricev iz ozadja, ni hotelo slediti. Študiozni spravniki so svoje prireditve zastavili uravnoteženo; prvo leto je bila tema proslave usoda predvojne komunistke in povojne disidentke Angele Vode, drugo leto trpljenje Primorcev pod fašisti, lani pa žalostna usoda otrok, zaprtih na Štajerskem po drugi svetovni vojni. Danes se bodo v Mekinjah pri Kamniku spomnili sedmih desetletij od začetka prisilne mobilizacije Slovencev v nemško vojsko. Dogodka ob 19. uri se bo udeležil premier Janez Janša, verjetno pa tudi predsedniški kandidat njegove stranke in evroposlanec Milan Zver, saj je njegova žena Andreja Valič Zver navsezadnje direktorica študijskega centra za narodno spravo.
Maša za nesrečne balonarje
Danes bo tudi maša za žrtve četrtkove tragične balonarske nesreče, za poškodovane in njihove svojce. Potekala bo v cerkvi sv. Mihaela na Barju, k molitvi za ponesrečene pa so seveda vabljeni tudi vsi drugi.
Republikanci in orkan
Formalno se začenja nacionalna konvencija ameriških republikancev. Na njej bo Mitt Romney uradno prejel predsedniško nominacijo. Zaradi tropske nevihte Isaac, ki naj bi se okrepila v orkan in dosegla Florido, bodo konvencijo takoj po uradnem začetku sicer prekinili in njen dejanski začetek preložili na torek.
Pahor praznuje
Znameniti primorski pisatelj, Tržačan Boris Pahor, je včeraj praznoval 99 let. Samo dva dneva po častitljivem jubileju bo v torek točno opoldne v ljubljanski knjigarni Konzorcij predstavil svoj novi tekst, Knjigo o Radi. Rada je bila več kot pol stoletja njegova žena in knjiga je nastala iz njegovih dnevniških zapisov iz teh desetletij. V njej Pahorja spoznamo v povsem novi luči, kot nepoboljšljivega ženskarja, ki je ženo brez slabe vesti varal tudi še pri osemdesetih letih in je svoje nezrelo obnašanje pripisoval neizživeti mladosti. Ker ga je v svojih dnevniških zapisih – Pahor jih našel po njeni smrti leta 2010 – žena ocenjevala precej neprizanesljivo, je res nenavadno, da sta ostala skupaj tako dolgo. V recenziji knjige je novinarka Dela Jožica Grgič sicer zapisala, da glavni lik v Knjigi o Radi ni Rada, ampak Pahor sam.
Primer Nekrep
V torek se bo začel vnovičen postopek za morebiten odvzem licence mariborski pediatrinji Zlatki Kanič.
Dokapitalizacija Pivovarne Laško
Na skupščini Pivovarne Laško - predvidena je za sredo - se bodo lastniki odločali o dokapitalizaciji v višini 36,5 milijona evrov.
Hollande in Merklova potujeta
Francoski predsednik Francois Hollande se bo v sredo pogovarjal s španskim premierom Marianom Rajoyjem o krizi v območju evra. Nemška kanclerka Angela Merkel pa bo isti dan z močno vladno delegacijo začela obisk na Kitajskem.
Poezija + vino
Festival Sanje v Medani, dnevi poezije in vina, se bo začel v sredo s predstavo Sljehernik Iztoka Mlakarja.