V tem tednu se bo dogajalo ...

Svoja vrata danes odpira slovenska šola na Haitiju, z današnjim dnem pa se začenja tudi cepljenje proti sezonski gripi.

Objavljeno
02. oktober 2011 12.15
Posodobljeno
03. oktober 2011 06.00
G. U., NeDelo
G. U., NeDelo
Slovenska šola na Haitiju

Predvsem slovenski nacionalisti bentijo, da država meče denar za potratno Grčijo in podobne evrogrešnike, kjer ljudje živijo precej boljše kot južno od Alp. Morda je res, vendar je res tudi, da ponekod ljudje živijo še neprimerno slabše kot v Sloveniji. Na primer na Haitiju, državi na zahodu karibskega otoka Hispaniola. Že dolgo velja za enega najrevnejših delov sveta, sredi lanskega januarja pa ga je zadel še katastrofalni potres z močjo sedme stopnje po Richterjevi lestvici. V njem je po uradnih podatkih umrlo več kot 300.000 ljudi, več kot milijon – od 9,7 milijona prebivalcev – pa jih je ostalo brez strehe nad glavo. Za pomoč pri obnovi bo danes v skoraj popolnoma porušenem glavnem mestu Port-au-Prince, kjer je v ruševinah končala tudi predsedniška palača, svoja vrata odprla slovenska šola; postavile so jo slovenske nevladne organizacije v okviru platforme Sloga, 240.000 evrov je prispevalo ministrstvo za zunanje zadeve. Sestavljena je iz bivalnikov, izdelanih v Trebnjem, pod njeno streho pa bo znanje v šestih razredih pridobivalo 200 otrok. Dobili bodo tudi 35 vrečk s šolskimi potrebščinami, ki jih je z akcijo Učenec učencu zbrala mariborska osnovnošolka Lina Akif. Upamo, da se takšna pomoč revni, prenaseljeni, vroči, vlažni, za slabo poldrugo Slovenijo veliki državi ne bo spet komu zataknila v grlu.

Da ne bo gripe

S hladnejšim vremenom se vsako leto priklati tudi navadna, tako imenovana sezonska gripa, ki menda ni tako nevarna, kot sta njeni zlohotni sorodnici ptičja in prašičja, vseeno pa v postelje vedno položi veliko ljudi. Zaposleni v nekaterih poklicih se morajo proti njej cepiti obvezno, vsi drugi pa se lahko zavarujejo s samoplačniškim cepljenjem. V Ljubljani ga bo začel zavod za Zdravstveno varstvo izvajati danes. Stane 12 evrov, zanj pa se je treba prej naročiti po telefonu. Ker gripa za kronične bolnike in starejše od 65 let ni samo nadležna, ampak tudi nevarna, bodo ti za cepljenje odšteli samo sedem evrov.

Zlato bobnanje

Rek, da se dobro blago samo hvali, že dolgo ne velja več. Danes ga hvalijo predvsem oglaševalske agencije. Njihovi predstavniki iz več kot treh ducatov držav tako imenovane nove – torej predvsem srednje in vzhodne – Evrope se bodo med sredo in soboto že 18. zbrali v portoroškem hotelu Bernardin na oglaševalskem festivalu Zlati boben. Predstavili bodo 1701 delo, s katerimi poskušajo prepričati ljudi, da kupijo izdelke, ki jih potrebujejo nujno, malo manj nujno, ali pa sploh ne. Na festivalu z vodilom »Nova Evropa, nova miselnost« bodo podelili kup nagrad, seveda pa ne bo manjkal niti pester družabni program.