Velenje – Polne tribune velenjskega mestnega stadiona so na 52. Skoku čez kožo in sprejemu 66 novincev v rudarski stan jasno podprle razvoj rudarstva in dokončanje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj. Smeh pa se je razlegel, ko so bili obiskovalci označeni za duhce, saj bi zaradi TEŠ menda morali že umreti.
»Velenje ni pusta dolina s tremi dimniki,« je dejal župan Bojan Kontič. Številne navzoče na tamkajšnjem mestnem stadionu je sicer naslovil s »teoretično živimi«, saj je iz Termoelektrarne Šoštanj v letu 1981 in še pozneje prihajalo po 123.000 ton žveplovega dioksida, iz TEŠ6 pa ga bo po le 1000 ton. »Po izračunih Greenpeacea bo zaradi TEŠ6 na leto umrlo 33 ljudi, in če to preračunamo na izpuste iz preteklosti, bi jih moralo vsako leto umreti od 3500 do 4000. Dobrodošli, duhci,« je dejal Kontič in požel bučen aplavz.
Omenil je še, da zaradi neumnosti, žalitev in demagogije, ki se širijo iz državnega zbora, rudarjem ne ostane drugega, kot da se oblečejo v črno. Ne tako kot včasih, ko so črne obleke simbolizirale kopanje črnega zlata. »Mi dobro vemo, kaj je dobro za Šaleško dolino, in zato podpiramo projekt TEŠ6. Šaleški lobi je 45.000 ljudi, ki živijo v tej dolini. Visoko ceno smo plačali, zdaj zahtevamo svetlejšo prihodnost,« je še dodal.
Župan Šoštanja Darko Menih je omenil, da so v občini izgubili nekaj zaselkov, da se je Družmirsko jezero od leta 2000 povečalo s 47 na 76 hektarov, da se podirajo gorice. Kljub temu projekt TEŠ6 podpirajo, čeprav imajo občutek, da so sami, kot da preostala Slovenija ne potrebuje elektrike. Dodal je, da bi šlo naši državi veliko bolje, če bi povsod veljala rudarska kolegialnost.
Tudi Milan Medved, predsednik uprave Premogovnika Velenje, je spregovoril o projektu. »Mednarodni podatki napovedujejo pomanjkanje elektrike zaradi intenzivnega zapiranja starih energetskih blokov. Takšen primer je Poljska, ki ji tako črno prihodnost napovedujejo že za leto 2016. Rešitev težav vidijo v povečanem uvozu elektrike, vendar tako pravijo tudi druge države. Vsi bodo uvažali – od kod?« je vprašal Medved.
Opozoril je, da je ravno zato za Slovenijo izjemno pomembno, da velik del lastne porabe elektrike pokriva s proizvodnjo iz domačega lignita. »Nadomestitev starih blokov z novim blokom šest je z ekonomskega, ekološkega in energijskega vidika nujna za varno in zanesljivo preskrbo Slovenije z električno energijo. Blok 6 je namreč edini slovenski energetski objekt, ki ima gorivo zagotovljeno do konca življenjske dobe, do leta 2054,« je povedal Medved. Dodal je, da je bil njihov prispevek k projektu tudi podpis dolgoročne pogodbe za dobavo premoga po 2,25 evra na gigadžul, kar je ceneje od katerega koli uvoženega premoga. To bo mogoče, ker so sredi deponije premoga odprli nov odkopni jašek. Premogovnik Velenje poleg tega izvaža svoje znanje v druge države po vsem svetu.
Omenil je tudi, da v Sloveniji ni bilo težav s preskrbo z elektriko ravno zaradi TEŠ, ki je obratoval tudi v času suše in pozimi, ko so v širši regiji stale vse največje hidroelektrarne, pa tudi med spomladanskim remontom Jedrske elektrarne Krško. »Iz Šaleške doline smo nekaj časa zagotavljali celo več kot polovico vse elektrike v Sloveniji. Zato trdim, da je domači premog najzanesljivejši vir energijske preskrbe tudi v ekstremnih vremenskih razmerah,« je rekel Medved.
Izvedeli smo še, da bo od 66 včeraj sprejetih rudarskih novincev v resnici v jamo uspelo priti polovici. Zanimanje za to delo namreč ne usiha, saj ni veliko drugih zaposlitvenih možnosti. »Ali postati robot v Gorenju za nekaj več kot 500 evrov ali pa v jamo za 1500 evrov,« je povedal eden od mlajših obiskovalcev.