Bo predlog za znižanje plač v javnem sektorju padel?

Premier je za pogovore s sindikati, da bi plače v javnem sektorju, tudi funkcionarjev, znižali prihodnje leto.

Objavljeno
08. september 2011 13.24
Posodobljeno
08. september 2011 13.55
Peter Jančič, notranja politika
Peter Jančič, notranja politika

Ljubljana – »Če bo še parlamentarni odbor za finance v torek za štiriodstotno znižanje plač, bo splošna stavka celotnega javnega sektorja,« je sklepe predsedstva Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije sinoči povzel Branimir Štrukelj. Premier Borut Pahor po seji vlade poslancev ni pozval, naj zavrnejo v odboru za lokalno samoupravo sredi tedna soglasno potrjeno dopolnilo intervencijskega zakona o znižanju plač javnih uslužbencev za štiri odstotke, kar so pričakovali sindikalisti. Je pa Pahor zagotovil, da bo vlada upoštevala dogovor s sindikati in letos ne bo posegala v plačno politiko.

Tudi funkcionarji

Z odločitvijo odbora, ki ga vodi Vili Trofenik (nepovezani), vlada nima nič, je dejal premier, ki ne izključuje možnosti, da bi plače v javnem sektorju prihodnje leto znižali. O tem se bo vlada do konca leta dogovarjala s sindikati, a če bo znižanje, bo zadevalo vse, tudi funkcionarje, je napovedal premier.

Trofenik se je na pozive sindikalistov, naj znova skliče odbor in prekliče izglasovano nižanje plač 160.000 javnih uslužbencev za štiri odstotke, najprej nasmejal, da to po pravilih parlamenta sploh ni mogoče, in nadaljeval: »Ti gospodje ali tovariši, pa nimam nič proti sindikatom, so navajeni na vrhu kupčkati in zdaj ne morejo verjeti, da vlada ni imela prstov vmes. In tudi velike stranke ne. Smo pa bili nekateri poslanci za takšne ukrepe že pred dvema letoma. Lahko nas prihodnji teden preglasujejo v odboru za finance ali v parlamentu. Da bi si premislili in se posuli s pepelom? Za kaj takega pa ni možnosti.«

Štrukelj je povedal, da bo že morebitna odločitev odbora za finance o nižanju plač dokaz, da gre za vodeno dogajanje, ko vlada ostaja v ozadju, v konflikt pa pošilja poslance, in bo splošna stavka. Bodo pa izkoristili vse možnosti, da znižanje plač onemogočijo tudi, če ga parlament konec tedna dokončno potrdi. Sprožili bodo glasovanje o vetu v državnem svetu, vložili 2500 podpisov za začetek zbiranja 40.000 podpisov podpore za referendum, zato da bi pridobili čas za pripravo splošne stavke.

Koliko bi prihranili?

Z znižanjem plač javnih uslužbencev za štiri odstotke, ki ga je izglasoval odbor za lokalno samoupravo, prihodnji teden pa bo o njem odločal še odbor za finance, bi država privarčevala okrog 140 milijonov evrov na leto, letos pa okoli 23, smo izvedeli na ministrstvu za finance, kjer so danes opozarjali, da je to le približen izračun posledic predloga poslancev.

Z rebalansom proračuna bo parlament konec tedna poskušal zmanjšati porabo države za 365 milijonov evrov, da primanjkljaj ne bi presegel načrtovanih 1,7 milijarde evrov. Posebne intervencijske ukrepe je vlada ob rebalansu predlagala, ker zadnja leta že sprejeti niso učinkovali. Število zaposlenih se je od decembra 2008 do decembra 2010 povečalo za 3362.

Masa za plače se je na letni ravni povečala za 120 milijonov evrov. Od decembra lani do junija letos se je število zaposlenih v javnem sektorju od 159.298 povečalo na 160.310. Ti podatki ministrstva za finance so bili eden od vzrokov, da je večina v odboru za lokalno samoupravo glasovala za takojšnje znižanje plač v javnem sektorju za štiri odstotke. Ocenili so namreč, da niti tokratni vladni ukrepi ne bodo učinkovali.

Trofenik: Razumem, 
da je Pahorju težko

Predsednik odbora za lokalno samoupravo Vili Trofenik, ki znižanje plač predlaga, je danes pojasnil, da se vladi do dopolnila odbora prihodnji teden ne bo treba opredeljevati, bo pa morala prevzeti tveganje stavke, če bo znižanje plač uzakonjeno.

Javnost te stavke po Trofenikovem prepričanju zanesljivo ne bo podprla. Trofenik je dodal, da razume, da je premier Pahor v težkem položaju, a nekdo bo moral kaj storiti, in »če ne bo Pahor, bo kdo naslednji«. Po današnjih odzivih v parlamentu se zdi, da poslanski poskus nižanja plač v javnem sektorju prihodnji teden nima možnosti za uspeh.

Iz Zaresa so opozorili, da je bil njihov poslanec pri enem od glasovanj (ne o razvpitem dopolnilu) proti in da nižanju plač nasprotujejo. Predstavnikov opozicijske SLS na odboru ni bilo in stranka znižanja ne bo podprla, podobno niti v SDS ni bilo dogovora in dogajanje neuradno tam razumejo bolj kot dokaz, da ni več jasno, kdo v državi pije in kdo plača.

Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj pa je danes opozoril, da po napovedi premiera, da se bo držal dogovorov s sindikati in da vlada ne bo letos zniževala plač, pričakuje, da niti poslanci, ki vlado še podpirajo (SD, LDS...), ne bodo glasovali proti stališču premiera.

Za začetek demonstracije pred parlamentom

»Če pa bodo, bo stavka, ki se bo začela z velikimi demonstracijami pred državnim zborom,« je dejal Štrukelj.

O današnji napovedi premiera Pahorja, da se bo vlada poskušala dogovoriti s sindikati o znižanju plač v prihodnjem letu, pa je Štrukelj dejal, da si ne dela iluzij: »Konflikt okrog socialnega položaja javnih uslužbencev je neizbežen, v najboljšem primeru ga zdaj odlagamo. To je začetek konfliktov, ki bodo trajali dalj časa, šlo bo za večje prerazporejanje, za dilemo, kdo bo nosil ključno težo krize, ki jo zdaj hočejo naprtiti javnim uslužbencem.«