Ljubljana - Z izjemo NSi stranke niso skoraj nič investirale v prepričevanje volivcev pred referendumom, na katerem je marca letos večina volivcev zavrnila nov družinski zakonik. Tako kažejo poročila o referendumskih kampanjah, ki jih preverja računsko sodišče.
Nova Slovenija je računskemu sodišču prijavila 4272 evrov stroškov za prepričevanje volivcev. Vse ostale večje stranke so prijavile za dobrih 1400 evrov stroškov. S 743 evri je bila za NSi še najbolj »razkošna« kampanja SD, ki jo je takrat še vodil Borut Pahor. SDS Janeza Janše je prijavila porabo 263 evrov, PS Zorana Jankovića in DL Gregorja Viranta pa le po 25 evrov za strošek odprtja in zaprtja posebnega računa. LDS je prijavila najbolj skromno porabo: nič evrov.
Na vprašanje, kako so dosegli, da jim Delavska hranilnica, DL je to stalo 25 evrov, ni zaračunala niti centa, je Uroš Petohleb povedal, da morda zato, ker so redna stranka te hranilnice.
Kdor pozabi poročati, bi moral plačati globo
Kampanjo pred referendumom o družinskem zakoniku je prijavilo 27 organizatorjev, med večjimi strankami se ji je odrekel Desus Karla Erjavca. Do roka, ki je za poročanje o poslovanju že potekel, revizorji niso dobili poročil društva Ženski lobi Slovenije, društva Parada ponosa, Stranke mladih-zeleni Evrope-SMS in Društva za nenasilno komunikacijo. Posamezniki, ki pozabijo poročati, bi po zakonu morali plačati globo od 400 do 1200 evrov, pravne osebe od 10.000 do 15.000 evrov, njihove odgovorne osebe pa še od 1500 do 2000 evrov.
Računsko sodišče mora pregledati vsa poročila, čeprav si po vsotah večina ne zasluži časa, ki jim ga posvetijo. Posebnost zadnjega referenduma, denimo, v primerjavi z referendumom o pokojninski reformi je bila, da v kampanji s sto tisoč evri ni bilo vlade.