Ljubljana – Za danes napovedane seje državnozborske komisije za ugotavljanje politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij v sumljivih nepremičninskih poslih, ki jo vodi poslanka Alenka Jeraj, zaradi nesklepčnosti ni bilo.
Poleg predsednice sta prišla le še Franc Pukšič in Matjaž Zanoškar. Ker ni bilo še četrtega, je lahko Jerajeva le ugotovila, da zaradi preveč neopravičeno manjkajočih članov komisije ne morejo razpravljati niti o osnutkih zapisnikov z več prejšnjih sej.
Po (ne)seji je Alenka Jeraj za Delo povedala, da namerava sejo kljub napovedani razpustitvi državnega zbora sklicati v začetku oktobra oziroma prihodnji teden. Ker ji zmanjkuje časa, ne bo vabila nobene priče več (po poslovniku mora vsako na zaslišanje povabiti najmanj 14 dni pred sejo), čeprav ji je žal, da tako ne bodo slišali Boštjana Trstenjaka iz podjetja Cubo, turizem in gostinstvo in Denisa Pereta iz podjetja Dema plus. Oba sta ji tik pred začetkom poslala opravičilo, da se zaradi nujnih in neodložljivih službenih obveznosti seje ne bosta mogla udeležiti.
Od obeh je hotela slišati komentarje navedb iz vmesnega poročila komisije, v katerem med drugim piše, da naj bi bila ciprska družba Disonco Investments tretjinska lastnica Hotela Cubo, d. o. o. (drugi dve tretjini naj bi bili v lasti Finadrie Ltd. Klemna in Matije Šešoka ter Green Apolla Ltd.), hkrati pa četrtinska lastnica podjetja Trstenjak 2000, d. o.o. (polovični delež te družbe naj bil v lasti Green Apolla, četrtinski pa Boštjana Trstenjaka).
Ker naj bi bil v kreditiranje ljubljanskega hotela Cubo na Slovenski cesti 15 vpleten tudi sin ljubljanskega župana Jure Janković, že v vmesnem poročilu piše, da »obstajajo utemeljeni sumi, da so ožji družinski člani župana Mestne občine Ljubljana vpleteni v transakcije z zemljišči na območju Mestne občine Ljubljana z uporabo gospodarskih družb s sedežem v Republiki Ciper z namenom prikrivanja dejanskega lastništva«.
Tudi če Jerajevi teh prič ne bo uspelo zaslišati, je prepričana, da bo lahko do prihodnjega tedna pripravila končno poročilo o politični odgovornosti pri posameznih nepremičninskih poslih vsaj za nosilce javnih funkcij v Mestni občini Ljubljana. S Cipra niso poslali podatkov o fantomskih podjetjih oziroma poštnih predalih, je pa zato dobila »zanimive« podatke o preiskovancih, pričah in njihovih transakcijah tako na davčni upravi kot na Uradu RS za preprečevanje pranja denarja.
Za funkcionarje, ki so sodelovali pri projektih obnove in dograditve prostorov Univerze na Primorskem in stanovanjske gradnje Stanovanjskega sklada RS, pa bo zaradi večkratnega prelaganja sej (nesklepčnost komisije, opravičila prič...) in predčasne razpustitve državnega zbora dokaznega gradiva očitno premalo za oblikovanje končnega mnenja.
Dilema je tudi, ali bodo na komisiji o (delnem) končnem poročilu sploh razpravljali in glasovali. Jerajeva ne izključuje ponovne nesklepčnosti ali celo obstrukcije, ki jo občasno izvajajo stranke nekdanje skupne koalicije (SD, LDS, Zares).