Ljubljana – Je vlada presegla svoja pooblastila? To vprašanje se postavlja v odzivih na včerajšnjo predčasno razrešitev vseh štirih predstavnikov ustanovitelja, torej vlade, v nadzornem svetu RTV Slovenija.
»Razrešitev članov, ki sicer izpolnjujejo vse pogoje za članstvo, je brez kakršne koli pravne podlage,« meni predsednik nadzornega sveta Lenart Šetinc in dodaja: »Gre za nelegitimno in nelegalno odločitev.« Vlada je svojo odločitev oprla na ugotovitve parlamentarnega odbora za kulturo. Poslanci so namreč iz poročila nadzornega sveta RTV za leto 2011 razbrali številne, domnevno sporne aktivnosti. »Vzroki, ki jih vlada navaja za razrešitev, so nepreverjeni in izmišljeni,« trdi Šetinc, ki vse očitke zavrača in poudarja, da so razrešeni člani – Nataša Koprivšek, Marjan Sedmak, Aljoša Štampar Strojin in Matjaž Medved – vsi strokovnjaki za pravne in ekonomske znanosti, zaradi česar razrešitev še težje razume.
»Niti zakon o RTV niti statut ne določata razrešitve ali predčasnega odpoklica članov nadzornega sveta,« je poudaril Šetinc in pojasnil, da sta lahko vzroka za predčasno prenehanje mandata samo dva: neizpolnjevanje pogojev in odstop. Vsak drugačen poskus bi po njegovih besedah pomenil očitno in grobo kršitev ustave in zakona ter grob poseg v avtonomijo javne radiotelevizije. V zvezi s tem je že aprila letos pravno mnenje izdelal Inštitut za javno upravo pri Pravni fakulteti Ljubljana, ki je zavzel jasno stališče, da niti državni zbor niti vlada ne moreta posegati v sestavo nadzornega sveta, ker za takšno postopanje ni ne ustavne ne zakonske podlage.
Pravnik Rajko Pirnat nam je pojasnil, da vse to izhaja iz potrebe po neodvisnosti RTV kot nacionalnega javnega servisa. Razrešitve, kot je zdaj nastala, pa zakonodaja, čeprav pomanjkljiva, ne predvideva. »Brez spremembe zakona to ne more biti vzrok za razrešitev,« je dejal Pirnat.