Ljubljana - Kolegij predsednika SD Boruta Pahorja je za zaprtimi vrati znova sestavljal seznam peterice ministrskih kandidatov, na katerega bo premier vezal zaupnico. Čeprav je sprva kazalo, da je dogovor s potencialnimi kandidati in koalicijsko LDS blizu, se je izkazalo, da do petka, ko se bo sestalo predsedstvo največje vladne stranke, ekipa še ne bo znana.
Odprti sta mesti ministrov za notranje zadeve in za javno upravo. Je pa že jasno, da bo novi predsednik parlamenta skoraj zagotovo Ljubo Germič (LDS), ki ga bosta zagotovo podprla tudi Desus in Zares. »Kot potencialni kandidat za predsednika državnega zbora bi rad, da se v prihodnjih dneh opravijo še nekateri pogovori, preden bom sprejel dokončno odločitev. Zagotovo pa bo napovedana širša podpora kolegov pripomogla k lažji odločitvi,« je Ljubo Germič za Delo komentiral svoje možnosti za nasledstvo Pavla Gantarja. »Glede na turbulentne čase, ki se nam napovedujejo, si kot naravoslovec raje vzamem kakšen dodaten dan za premislek,« je še povedal mariborski poslanec LDS. Da bo predsedovanje parlamentu, kot kaže, res prevzel Germič, nam je potrdila tudi favoritka SD za isto funkcijo Darja Lavtižar Bebler. »Prav je, da dobimo predsednika in izpeljemo začrtano pot. Germič je dobra izbira, žal pa smo spet zamudili priložnost, da bi enega najpomembnejših položajev v državi zasedla ženska – in pri tem ne mislim izključno nase,« je dejala Beblerjeva.
Desus za Germiča, a proti vladi
Prvo izmed treh ključnih parlamentarnih glasovanj v septembru, ko se bo odločalo o novem predsedniku DZ, rebalansu proračuna in novi ministrski ekipi, pa očitno ne bo tako tesno, kot so sprva predvidevali. Ljubo Germič si lahko poleg glasov vladnih SD in LDS obeta tudi podporo Zaresa, SNS, nepovezanih in manjšinskih poslancev, najverjetneje tudi SLS. Po današnjem predsedstvu stranke so podporo Germiču napovedali še v Desusu, čeprav je njihov predsednik Karl Erjavec še pred sestankom napovedoval drugače.
Bo pa stranka upokojencev pozneje enotno nasprotovala tako rebalansu kot novi ministrski ekipi, zagotavlja Erjavec. »Tistega najmanj enega glasu podpore ministrskemu paketu, o katerem slišim iz medijev, iz Desusa ne bo. To so špekulacije, ki se pač pojavljajo pred vsakim pomembnejšim glasovanjem,« je pojasnil Erjavec. Nasprotno pa je mogoče pričakovati od nepovezanih poslancev. »Ker na vidiku ni pravih alternativ, menim, da je bolje odlašati z volitvami,« je izjavil vodja njihove poslanske skupine Franc Žnidaršič.
Ministrski kandidati niso navdušeni
Med imeni mogočih kandidatov za ministra za gospodarstvo se je pojavilo tudi ime Tomaža Orešiča, direktorja marketinga za srednjo in vzhodno Evropo v mednarodnem podjetju EFT Group iz Londona ter nekdanjega kandidata za župana Maribora in pripravljavca gospodarskega programa LDS. »Moje ime se povsem upravičeno pojavlja v medijih, glede na to, da sodelujem z LDS. Vendar se za prevzem ministrstva nisem ponujal. Če bom predlagan, se bom do tega opredelil,« pravi Orešič. Dodaja, da zdaj ni čas za igre, saj grozijo visoke odškodnine, če energetski zakon ne bo sprejet pravočasno. Zgolj v energetiki, kjer Orešič deluje, sta na mizi še nacionalni energetski program in projekt šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, ki čaka državna poroštva. »Tako rekoč ukiniti državo za nekaj mesecev bi bilo zdaj destruktivno. Nekdo mora prevzeti odgovornost,« dodaja Orešič, ki je ta teden še na dopustu.
Najresnejši pretendent za ministra za kulturo Jožef Školč je potrdil, da pogovori potekajo, a dokončnega dogovora še ni. »Zdaj sem na ministrstvu za kulturo le za tri mesece, kaj bo naprej, pa težko rečem,« je bil skop Školjč, ki prav tako ni hotel komentirati, koliko in katere funkcije si obeta njegova LDS.
»Zelo sem skeptičen glede tega, da bi bilo ministrovanje zame prava odločitev, zato ne verjamem, da bi funkcijo sprejel, tudi če bi mi jo uradno ponudili,« pa je po sestanku na Gregorčičevi dejal kandidat za prevzem ministrstva za notranje zadeve ali resorja za javno upravo Rado Bohinc.
Minister za promet Patrick Vlačič je zavrnil namige, da bi svoj resor zamenjal za vodenje ministrstva za notranje zadeve. »Za polni delovni čas zagotovo ne, začasno bomo še videli, ko bomo končali pogovore,« je dejal Vlačič.
Ministrstvo za visoko šolstvo bi po neuradnih informacijah prevzela Tamara Lah Turnšek (SD).
Kdaj na volitve?
Po naših neuradnih informacijah bo predsednik vlade hkrati s predlogom o zaupnici parlamentarne stranke pozval tudi k dogovoru o datumu volitev. SD razmišlja o spremembi zakonodaje tako, da bi določili stalen datum volitev – konec maja ali v začetku junija. Stranke pa bi se dogovorile tudi o tem, da bi prihodnje volitve izjemoma izpeljali prej. Zaradi dolgih postopkov, ki jih določata ustava in zakon, bi bile te verjetno zgodaj spomladi.