Golobič: Najverjetnejši scenarij so volitve v novembru

Predsednik republike Danilo Türk bo najverjetneje v tednu dni razpustil parlament. Golobič za čimprejšnje volitve.

Objavljeno
21. september 2011 12.30
Posodobljeno
21. september 2011 12.30
J. S. S., Delo.si
J. S. S., Delo.si

Ljubljana - Najverjetnejši scenarij po izglasovani nezaupnici vladi je, da bo predsednik republike Danilo Türk v tednu dni razpustil parlament in bodo volitve že novembra, je danes poudaril predsednik Zares Gregor Golobič.

Vnovič je zatrdil, da Zares ni niti ne išče mandatarskega kandidata, bilo pa bi prav, da bi bile volitve čim prej, piše STA.

Golobič: »Ničesar ne bi obtoževal«

Golobič se je dotaknil tudi vloge stranke Zares v koaliciji preteklega mandata. Dejal je, da sam ne bi ničesar obžaloval. »Šlo je za poskus, ki je bil vreden, lahko pa rečem, da je do neke mere spodletel,« je dejal. Poudaril je, da je stranka na tem oltarju izgorevala in s tem, ko je vstopila v koalicijo, pustila ob strani strankarsko računico. Prav tako se Golobiču zdi prav, da je Borut Pahor imel priložnost voditi vlado.

Kot je še povedal Golobič, jih je v koalicijo in politiko pripeljala vsebina in pri kateri ostajajo in vztrajajo. Osnutek programa stranke bo predstavljen prihodnji teden, končna različica pa na konvenciji stranke 15. oktobra.

Golobič: »Čarobne palice ni«

Predsednik Zares je na novinarski konferenci dejal, da bo ključna posledica včerajšnje odločitve večine v državnem zboru izguba iluzij, da pred državo, njenimi državljani in politiko obstaja lahka pot oz. »čarobna palica«.

Nezaupnica bo po njegovi oceni pospešila razkrajanje iluzije, ki usodno hromi to državo, volitve bodo prinesle streznitev. Kot je poudaril Golobič, država ne potrebuje premika med političnimi elitami, pač pa premik v glavah politikov in ljudi.

Predvolilna kampanija bo ponudila stare vzorce

Izpostavil je, da bo tudi predvolilna kampanja, ki sledi, ponudila le stare vzorce, veliko swe bo govorilo o rasti, delovnih mestih in pravni državi. A po njegovi oceni so bili rast in delovna mesta v času konjunkture ustvarjena umetno in so temeljila na zadolževanju.

Na vprašanje, ali bi v stranki podprli kandidata, ki bi ga predlagal predsednik republike Danilo Türk, je Golobič odvrnil, da bi v tem hipotetičnem primeru o tem razmislili. Poudaril je, da je takšen scenarij sicer malo verjeten oz. da je precej bolj verjetno, da bo predsednik republike že v kratkem razpustil parlament in bodo volitve že novembra. Golobič pričakuje, da bodo na njih konkurenčni tako na ravni idej in programov kot tudi ekipe.

Padla vlada se večjih projektov ne bo lotevala

Vlada Boruta Pahorja bo do imenovanja nove vlade opravljala le tekoče posle. Tako se večjih projektov ali reform ne bo lotevala, prav tako ne bo pripravila proračuna za leto 2013. Odprto je še vprašanje, ali bo pripravila spremembe proračuna za prihodnje leto, poroča STA.

Generalna sekretarka vlade, ki opravlja tekoče posle, Helena Kamnar, je pojasnila, da se bo vlada do nove izvolitve še sestajala na sejah, pri čemer bo kakšna redna manj in kakšna dopisna več. Tekočih zadev je namreč še toliko, da bo vlada seje vsekakor imela.

Glede posameznih projektov, ki jih bodo še sprejemali, se bodo še dogovorili, med njimi ne bo večjih projektov ali reform. Te namreč po besedah Kamnarjeve ne morejo soditi med tekoče posle. Enako velja za proračun za leto 2013, medtem ko za spremembe proračuna za prihodnje leto Kamnarjeva po ekonomski logiki ocenjuje, da bi jih vlada lahko pripravila. Glede tega vprašanja bodo sicer počakali na mnenje pravnikov, pravi Kamnarjeva, sicer pa spremembe proračuna niso nujno potrebne in se lahko pripravijo tudi pozneje.

Začasni ministri do nove vlade

Ker ob glasovanju o zaupnici ni bila potrjena lista petih kandidatov za ministre, bodo tekoče posle na teh ministrstvih opravljali začasni ministri, ki so vodili ta ministrstva doslej in bi se jim začasno opravljanje funkcij izteklo po treh mesecih. Pahor bo tako še naprej opravljal tekoče posle na ministrstvu za javno upravo, Aleš Zalar na ministrstvu za notranje zadeve, Mitja Gaspari na ministrstvu za gospodarstvo, Boštjan Žekš na ministrstvu za kulturo, Igor Lukšič pa na visokošolskem ministrstvu. Lukšiču bi se sicer začasno ministrovanje izteklo ta petek, Pahorju Gaspariju in Žekšu 11. oktobra, Zalarju pa 2. decembra.

Tako bodo začasni ministri, ki bi to funkcijo opravljali le tri mesece, ta ministrstva verjetno vodili do imenovanja nove vlade. Zalar je ob tem na socialnem omrežju Twitter zapisal: »Paradoks nezaupnice je v tem, da je meni prinesla dve funkciji v vladi.«

Za številne je bilo Zalarjevo vodenje notranjega ministrstva sporno, saj je hkrati tudi pravosodni minister, a je Zalar pojasnjeval, da bo dvojno funkcijo opravljal le 14 dni. Zaradi neizglasovane zaupnice pa ostaja v obeh vlogah še naprej.

Opravljanje tekočih poslov za vlado, ki ni dobila zaupnice v državnem zboru in je predčasno končala mandat, pomeni, da lahko opravlja le tisto, kar je potrebno za normalno funkcioniranje države. Tako po besedah pravnika Mira Cerarja v ta okvir ne sodi sprejemanje odločitev, ki bistveno spreminjajo obstoječe stanje, razen v dveh primerih: »če gre pri tem za to, da se do konca izpeljejo že prej začeti postopki ali da nek bistven poseg v obstoječe stanje terja nujna, izredna potreba države«, na primer varstvo človekovih pravic.

V SD ponovili, da morebitnega predloga za novega mandatarja ne bodo podprli

Poslanci SD so se danes zjutraj zbrali na sestanku. Podpredsednik SD Miran Potrč pravi, da je bil to običajen sestanek, njihovo stališče o novem mandatarju in predčasnih volitvah je že znano. Novega mandatarja v SD ne iščejo. Četudi ga bo kdo predlagal, pa ga ne bodo podprli, zagotavlja Potrč.

Podpredsednik SD je ponovil, da se stranka zavzema za predčasne volitve.