Ljubljana - Banke v državni lasti so bistveni del problema pri slabih terjatvah v bančnem sistemu, priseganje na banke v državni lasti pomeni stalne dokapitalizacije, meni premier Janez Janša. V zasebnih bankah je stanje boljše in zato mora država znižati svoj delež na najmanj četrtino, je po zaprti točki izredne seje v DZ, kjer so se poslanci seznanili s stanjem v slovenskem bančnem sistemu, po poročanju Slovenske tiskovne agencije, povedal Janša.
Iz Banke Slovenije pa so sporočili, da banke zahteve po kapitalski ustreznosti izpolnjujejo, čeprav zaradi naraslih tveganj, ki so posledica stanja v gospodarstvu, s težavo. So tudi mnenja, da je potreben kapital možno zagotoviti ne samo z dodajanjem kapitala, temveč tudi z drugimi aktivnostmi prestrukturiranja v bančnem sistemu in v realnem sektorju.
Premier pa je mnenja, da je za reševanje problemov v bančnem sektorju in v javnih financah najpomembnejša kratkoročna odločitev, ki bo vplivala na to, ali bomo ta problem lahko reševali sami v celoti, glasovanje o fiskalnem pravilu.
Od tega je odvisno tudi, ali bodo lahko slovenske komercialne banke po realni ceni refinancirale svoje obveznosti in dobivale svež kapital v tujini, pravi Janša. Kot dolgoročno pomemben ukrep pa premier izpostavlja sprejem paketa zakonov za rast. Z njimi bi Slovenijalahko odpravila različne birokratske ovire, ki zavirajo rast.
Prepričan je, da je od sprejema zakona o Slovenskem državnem holdingu odvisno, ali bo Slovenija dobila v roke instrument, preko katerega bo lahko čistila bilance državnih bank, ne da bi neposredno bremenila davkoplačevalce, ali ne.
Janša pravi, da je na drugi strani interes tistih, ki želijo, da se problem v slovenskem bančnem sektorju rešuje prikrito, znotraj bank samih, da imajo nad tem roko isti subjekti, ki so te probleme tudi povzročili, in da se ne ugotavlja odgovornosti. Koga točno ima v mislih, Janša ni želel povedati, je pa dejal, »naj se o tem vpraša tiste, ki so proti«.
V javnosti so se sicer pojavljali očitki, da je bila večina slabih kreditov danih prav v času Janševe prejšnje vlade, in sicer v obdobju 2004 - 2008, piše STA. Janez Janša se je na to odzval. »Ta iluzija je bila v veliki meri s podatki, ki smo jih danes slišali, razbita. Slovenske banke so v tem mandatu poslovale pozitivno, torej so dobivale nazaj odplačilo vseh kreditov, ki so jih takrat dajale. Druga slika pa je v zadnjih letih. Banka je gospodarski subjekt in iz bilanc se lahko ugotovi, kdaj je poslovala dobro in kdaj slabo.«
Nujni pogoj, da davkoplačevalci sploh pristanejo na ponovno sanacijo državnih bank, je po Janševem mnenju to, da se ugotavlja odgovornost za vsak posamičen kredit. Ne glede na to, ali je bil podeljen Zvonu, Grepu, Energoplanu, Savi, Istrabenzu ali komurkoli drugemu.
»Tu je sedaj bitka, kjer so močni lobiji, ki si prizadevajo, da se to ohrani znotraj bančnega sistema, kjer bodo tisti, ki so te probleme povzročili, odločali, kako in kaj se sanira, ne da se ugotavlja odgovornost,« je opozoril. Zaradi reševanja celotnega problema slovenske davkoplačevalce prosi za toleranco.