Ljubljana - Po današnjem sestanku parlamentarnih strank se je država oddaljila od sprememb referendumske zakonodaje. Predsednik Pozitivne Slovenije (PS) Zoran Janković je predčasno zapustil srečanje, trenja v koaliciji zaradi sporne proslave pa so, kot kaže, že pokopana.
Predsedniki parlamentarnih strank in vodje poslanskih skupin so na pobudo premiera Janeza Janše danes preverjali, ali spremembe referendumske ureditve na ustavni ravni uživajo dovolj veliko politično soglasje, da bi lahko bile sprejete z dvetretjinsko podporo (60 glasov) poslancev. Odločali so tudi o vnosu fiskalnega pravila v ustavo.
Koalicija ima tako za zdaj le 58 poslanskih glasov in nima dvetretjinske večine za spremembo referendumske ureditve, negotov pa je tudi vnos fiskalnega pravila v ustavo, glede česar ima pomisleke SD. Premier Janez Janša, ki je takoj po srečanju z opozicijo nadaljeval krizni sestanek s koalicijo o sporni proslavi ob dnevu državnosti, je o potezi PS – ta predlaga, da bi se spremembe uveljavile šele leta 2015 – izjavil, da bi bilo bolj pošteno, če bi rekli, da niso za. Takrat bo po njegovem mnenju Slovenija namreč »ali že iz krize na hitri poti okrevanja ali pa tam, kjer je danes Grčija«.
Janković je po sestanku dejal, da so se v stranki za takšno potezo odločili tudi zato, ker se »v zadnjem času mnogi sprašujejo o načinu dela te vlade, ali ni to omejevanje demokracije«. Pomisleke glede posegov v referendum, predvsem pri uvajanju kvoruma veljavnosti, imajo še vedno tudi v koalicijski NSi. Stranke, ki spremembo podpirajo, bodo kljub temu začele postopek v DZ.
V SLS so pripravljeni »žrtvovati kvorum«, pravi predsednik Radovan Žerjav, zato »da v tej državi nekaj spremenimo. Tako, kot je, je slabo.« Pobudnik sprememb predsednik Državljanske liste Gregor Virant še vedno upa, da jih bo pri odločanju podprla PS. Tudi poslanec SD Dejan Židan meni, da obstaja realna možnost za »skupno rešitev« v zvezi z referendumsko zakonodajo.
Pred sestankom pa je Žerjav dejal, da se boji, da s spremebo referendumske ureditve ne bodo danes še nič dosegli, ker se nekateri spet pogajajo s figami v žepih.
Do predloga Pozitivne Slovenije, da bi sprememba ustave začela veljati čez tri leta, leta 2015, sta bila danes kritična tudi poslanca SD Dejan Židan in Janko Veber. Pravita, da Jankovićev predlog nima racionalne podlage. Z njim se ne strinja tudi predsednica NSi Ljudmila Novak.
Zoran Janković je pred srečanjem dejal, da bo ne sestanku danes kratek. Po njem je še vedno vztrajal pri predlogu, da bi se sprememba ustave uveljavila 2015, ker se bo takrat, kot je dejal, končal mandat. Pri tem nasprotuje namigovanjem, da bi šlo za taktično potezo, saj kot pravi, se ne ve, kdo bo zmagovalec volitev.
Poudaril je tudi, da gre za predlog in ne pogoj. Ali bo ustavne spremembe podprl, ni želel komentirati. Svet stranke PS je minuli teden sklenil podpreti dogovor parlamentarnih strank o ustavnih spremembah na področju referenduma, a so pri tem predlagali, da bi spremenjeni pogoji za veljavnost referendumov začeli veljati leta 2015.
Spomnimo naj, da sta tudi SDS in SLS s stisnjenimi zobmi privolili v 35-odstotni kvorum.