Ljubljana - »Razpravljati bi morali še o drugih vidikih Slovenskega državnega holdinga, ne le o tistih, ki so v zakonu. Razprava bi koristila, da bi našli še boljše rešitve. Smiselno bi bilo, da bi slabe terjatve, če se bodo izvzele iz bančnih bilanc, upravljali posebej,« je pred zaprtim delom seje DZ, kjer je podal informacijo o stanju v bančnem sistemu, povedal guverner Banke Slovenije Marko Kranjec.
Kranjec vidi več možnosti. Po njegovi oceni se lahko naredi neka skupna organizacija, ki jo ustanovijo banke, bodisi to lahko vsaka banka rešuje po svoje, bodisi se poišče neko tujo inštitucijo, ki bi to upravljala. »Ravno zato je koristno, da se o tem še pogovarjamo,« je še dejal Kranjec.
Kar zadeva slabe terjatve bank, je Kranjec povedal, da položaj ni dober, je pa stabilen. »Banke so vse kapitalsko ustrezne in vse so solventne, tendence pa se poslabšujejo, ne le zdaj, ampak že več let. Banke se rešujejo počasi. Zato je namen vlade, da pospeši sanacijo in izvzame slabe terjatve. Koliko pa je slabih terjatev, je odvisno od tega, kaj hočete narediti. Obstajajo slabe terjatve do podjetij, do občanov, do drugih finančnih inštitucij in od politične odločitve je odvisno, katere bodo želeli izvzeti iz bančnih bilanc. Ne moremo govoriti le o eni številki.«
Kranjec je še mnenja, da je Banka Slovenije pri bančnem nadzoru naredila vse, kar je bilo mogoče in da bo naredila, vse, kar je potrebno, da finančni sistem ostane stabilen.