Ljubljana – Kako je v prvem polletju delal prvi državni zbor, izvoljen na predčasnih parlamentarnih volitvah? Zbrali smo podatke o aktivnosti poslancev od sestave parlamenta decembra lani do začetka letošnjih parlamentarnih počitnic in jih primerjali z delom poslancev v prejšnjem mandatu.
Poslanci so se v prvih šestih mesecih sestali na petih rednih in 17 izrednih sejah, ki so skupaj trajale 36 dni oziroma 202 uri in 53 minut. Visoko je predvsem število izrednih sej, saj so se njihovi predhodniki v triletnem mandatu od leta 2008 do 2011 sestali na 49 izrednih sejah od skupaj 81 sej. Seje so zdajšnji predstavniki ljudstva iz različnih razlogov prekinili 62-krat, poslanske skupine pa so že 27-krat seje obstruirale. V predhodni sestavi državnega zbora je bilo v šestkrat daljšem obdobju le 20 obstrukcij.
Rezultat dela državnega zbora je 71 sprejetih zakonov, od tega 54 sprememb oziroma dopolnitev veljavnih zakonov. Pri tem je omembe vredno, da so po nujnem ali skrajšanem postopku sprejeli kar 57 od 71 zakonov, po rednem postopku pa le tri. Preostalo so bile ratifikacije. Predhodni državni zbor je v treh letih po nujnem ali skrajšanem postopku sprejel 217 zakonov, po rednem postopku pa 141 zakonov od skupaj 468 zakonov. Če bo sedanji parlament nadaljeval s takim tempom, bo v letu in pol prekosil predhodnike v številu sprejetih zakonov po nujnem ali skrajšanem postopku.
Poslanci so bili aktivni v štirinajstih odborih in osmih komisijah, na katerih so skupaj opravili 275 sej. Za najbolj dejavnega se je z 39 sejami izkazal odbor za zadeve Evropske unije, sledita mu odbor za finance in monetarno politiko s 34 sejami in odbor za zunanjo politiko s 27 sejami. Ustanovljene ni bilo nobene preiskovalne komisije, medtem ko jih je predhodni parlament ustanovil sedem.
Državni svet je dvakrat sprejel odložilni veto na predložena zakona, ki so ju poslanci na ponovnem odločanju sprejeli. Prvo poslansko vprašanje je bilo novi vladi postavljeno 16. februarja; od takrat se je v pol leta zvrstilo 293 poslanskih vprašanj in pobud. Neodgovorjenih jih je ostalo 45. Zanimivo je še, da sta bili v polletnem obdobju vloženi dve referendumski pobudi, a nobena ni zaživela. Omenimo še, da je v šestih mesecih parlament pripravil 173 protokolarnih dogodkov, od tega je bilo 139 sprejemov, a le 44 pri predsedniku državnega zbora.