Ljubljana – Na vaji Nata na Baltiku, katere del je bojno streljanje, naši vojaki niso in ne bodo oboroženi s kalašnikovkami, je Simon Korez iz generalštaba Slovenske vojske zanikal govorice, da vojski zmanjkuje streliva za belgijske jurišne puške celo pri vojakih, ki so že na mednarodnih vajah.
Zaradi poročanja Dela v začetku tedna, da bo naša vojska zaradi pomanjkanja streliva za moderne belgijske puške F2000S v uporabo vrnila večjo količino kalašnikovk, bo danes zjutraj nujna seja odbora za obrambo. Jugoslovanskih avtomatskih pušk M70 vojska nikoli ni povsem umaknila iz rabe, uporabljajo jih predvsem rezervne enote, zanje pa je v skladiščih še veliko nabojev.

Belgijska puška F2000S, za katero slovenski vojski zmanjkuje streliva. Foto: Jure Eržen
Predsednik odbora Žan Mahnič (SDS) je nujno sejo odbora za obrambo sklical zato, da bi načelnik generalštaba Andrej Osterman in obrambna ministrica Andreja Katič (SD) pojasnila, kako resno je pomanjkanje streliva za belgijske jurišne puške in kakšne bodo posledice.
Po Ljubljani pa so včeraj zakrožile nenavadne informacije, da bi kalašnikovke zaradi pomanjkanja nabojev lahko poslali celo nekaj ducatom vojakov, ki so po nekaj zapletih prejšnji teden le vsi prispeli v Estonijo in bodo tam do novega leta vadili v ameriški četi, ki je del estonskega bataljona.
A so iz Slovenske vojske zanikali, da bi na Baltik nameravali pošiljati jugoslovansko različico ruskih avtomatskih pušk.
Po seznanitvi, kako resno je pomanjkanje streliva, bodo člani odbora odpotovali na ogled vojaške vaje Takojšen odgovor 2016. V državni zbor se bodo do popoldneva večinoma vrnili, saj je zvečer načrtovano glasovanje o novi ministrici Mateji Vraničar Erman, pri katerem bo pomemben vsak glas.













