Namesto Kresalove Lavtižar Beblerjeva, Veber ali Bohinc?

Najverjetnejši novi predsednik državnega zbora je po novem Ljubo Germič, ki se mu domnevno obeta široka podpora.

Objavljeno
22. avgust 2011 15.16
Posodobljeno
22. avgust 2011 15.25
Anže Božič, notranja politika
Anže Božič, notranja politika

Ljubljana - V državnem zboru se v začetku septembra obetajo tri ključna in tesna glasovanja, ki bodo ponudila jasnejše odgovore o časovni dinamiki prihodnjih parlamentarnih volitev. Poslanci bodo najprej odločali o predsedniku državnega zbora, kjer ima za kandidaturo po novem največ možnosti Ljubo Germič (LDS), kmalu zatem pa še o rebalansu proračuna in paketu petih novih ministrov, na katerih usodo bo premier Borut Pahor vezal zaupnico. Predsednik vlade in predsednica edine preostale koalicijske partnerice LDS Katarina Kresal sta dopoldne začela usklajevanja glede imen in položajev, ki so prednostni za obe vladni stranki.

Podrobnosti dobro uro trajajočega in pred sedmo silo skritega sestanka niso znane. Je pa zakrožilo nekaj novih imen, ki bi lahko zapolnila izpraznjene ministrske stolčke. Tako so začeli dosedanjo najresnejšo kandidatko za nasledstvo predsednika DZ Pavla Gantarja Darjo Lavtižar Bebler omenjati kot morebitno novo ministrico za notranje zadeve. »Ker sem članica parlamentarnega odbora za notranjo politiko, mi je bila takšna možnost neformalno nakazana, a sem povedala, da me omenjeni resor ne zanima. So pa tu še dogovarjanja, kaj bi bilo najbolje za stranko,« je komentirala poslanka SD.

Kot resnega ministrskega kandidata v SD omenjajo tudi poslanca Janka Vebra. »Zagotovo si želim, da vlada nadaljuje svoje delo. Če bi lahko sam nekaj prispeval k temu, da končamo mandat, sem za,« je za Delo povedal Veber in dodal, da mu konkreten resor še ni bil ponujen. Kot možnega ministra za javno upravo omenjajo tudi rektorja primorske univerze Rada Bohinca, ki je nekoč že bil minister. »O tem se nisem pogovarjal še z nikomer, na hipotetična vprašanja pa težko odgovarjam,« je komentiral Bohinc. Zelo zgovoren je bil tudi smeh podjetnika Roberta Lična, ki so ga omenjali kot možnega ministra za gospodarstvo. »Težko bodo našli človeka s profesionalno integriteto. Niti najboljši posameznik v tako kratkem času ne bi mogel narediti ničesar,« je dejal Ličen.

Počasi pa se jasni podoba novega šefa parlamenta. Potem ko so prevladali očitki, da bi bilo »nehigienično«, če bi iz največje vladne stranke poleg premiera prišla tudi predsednik in podpredsednik DZ, sta SD in LDS očitno blizu skupnemu kandidatu. To je domnevno Ljubo Germič (LDS), ki bi lahko dobil, sodeč po našem preverjanju, široko podporo tako med koalicijskimi kot med opozicijskimi kolegi.

Zaupnica lahko uspe

Zelo na tesno pa bo šlo pri parlamentarni podpori paketu novih ministrov, kjer je razmerje sil – gledano strogo strankarsko – razdeljeno točno na polovico. SD, LDS, nepovezani, najverjetneje pa tudi SNS in manjšinska poslanca zagotavljajo 45 glasov, torej enega premalo za navadno večino, potrebno za potrditev nove vladne ekipe. Prav toliko pa jih imajo opozicijske stranke SDS, SLS, Zares in Desus. A stvari niso črno-bele. Zaresov poslanec Alojz Potočnik ministrske zamenjave vidi kot možnost uresničitve Zaresovih zahtev izpred nekaj mesecev. »V mislih imam naš predlog o temeljiti rekonstrukciji vlade, zato bi bilo dobro premisliti, ali ni to pravzaprav popravljanje zamujenega,« je dejal Potočnik.

Slišati je, tudi da se za vladno podporo ogreva tudi najmanj en poslanec Desusa. Poslanec Franc Jurša je za Delo dopustil možnost, da bi njegovi strankarski kolegi glasovali vsak po svoji vesti, izjavo šefa stranke Karla Erjavca, da bodo v Desusu takšne poteze kaznovali, pa označil za »malo čudno«. V stranki upokojencev bodo enotno stališče do vseh treh ključnih glasovanj poskušali oblikovati na jutrišnjem predsedstvu stranke.