Izola - Pokrajinske Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) te dni obiskujejo idejni vodje politične stranke, ki bo menda nastala do pozne jeseni in bi bila alternativa Desusu. Danes je v Izoli potekal zadnji predstavitveni sestanek novo nastajajoče stranke Stranka upokojencev Slovenije (SUS).»
Pri nas ni politične stranke, ki bi ščitila interese upokojencev in starejših. Še najmanj je to Desus, ki se razglaša za upokojensko stranko, a je hkrati nasprotoval pokojninski reformi, njegovi poslanci pa so podprli znižanje pokojnin iz državnega proračuna in letnega regresa,« je glavne vzroke za nastanek nove stranke Sus strnil eden od njenih pobudnikov Srečko Škoberne.
Njihovi vsebinski poudarki - razen omenjanja večjega vpliva volivcev na ključne odločitve, socialne pravičnosti, solidarnosti in enakih možnosti za vse - za zdaj ne ponujajo konkretnih rešitev. Prav tako ostajajo skrivnostni glede imen, ki bodo vodila stranko. »Nisem pooblaščen, da bi to razkril pred uradno ustanovitvijo,« je dejal Celjan Škoberne.
O sebi pravi, da ima dolgo politično kilometrino, v kateri je bil večkrat politični sopotnik Gorazda Drevenška. Z nekdanjim predsedniškim kandidatom sta sodelovala pri manjših političnih projektih (Junijska lista - 2004, EU Demokrati Slovenije - 2006 in Gibanje za Slovenijo - 2011), a jima nikoli ni uspel preboj na državno oziroma lokalno raven. Škoberne zagotavlja, da Sus tudi ne bo zgolj podaljšek opozicijske PS, kot bi se dalo sklepati po načelni podpori Mateje Kožuh Novak, ki je lani javno podprla parlamentarno kandidaturo Zorana Jankovića.
Povezava med Susom in Zdusom
V procesu ustanavljanja jim je doslej odločilno pomagala Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus), ki ji predseduje Mateja Kožuh Novak - oziroma natančneje, njene pokrajinske organizacije. Te so širile besedo o ustanavljanju Susa in tako pomagale, da ima stranka v nastajanju že približno 500 članov, kot navaja Škoberne. A medsebojne neposredne povezave se branijo oboji. »Že res, da je Desus skrenil s poti, a če se maje miza, je ne vržeš proč, ampak jo podložiš,« je o samoumevnih prestopih nezadovoljnih članov Desusa v Sus podvomil podpredsednik zveze društev upokojencev južne Primorske in gostitelj današnjega srečanja Marjan Pavlič. Sta pa oba sogovornika, denimo, nasprotovala temu, da bi Kad postal del nastajajočega državnega finančnega holdinga, kar predlaga vlada.
Težko čez zabetoniran politični prostor
»Slovenski politični prostor je premajhen in preveč zabetoniran, zato ne verjamem, da bi se lahko uspelo uveljaviti še drugi generacijski stranki pri nas,« je rekel poklicni oblikovalec političnih kampanj Sebastjan Jeretič. Po njegovem mnenju upokojenci niso enoten blok, pač pa so razdeljeni podobno kot druge generacije. »Analize kažejo, da jih največ voli SDS, preostalo pa se porazdeli po drugih strankah. Sus tako morda lahko Desusu prepreči vstop v parlament, kaj več pa bodo težko dosegli,« je dodal Jeretič.
Karl Erjavec je rojevanje nove, njegovemu Desusu konkurenčne stranke pred dnevi na kratko pospremil z »vso srečo jim želim«. Predsednik Desusove poslanske skupine Franc Jurša pa je danes povedal: »Kolikor vem, je glavni pobudnik Susa na zadnjih parlamentarnih volitvah prejel 14 glasov. Če bo tako nadaljeval, se za Desus ni bati.«
Preberite si kratek pogovor s Srečkom Škobernetom, ki je predstavil nastajajočo stranko upokojencev SUS.