Opozicija pričakuje rutinska in provizorična srečanja z vlado

Koalicija bo ustanovila delovne skupine tudi za dogovor o pokojninski reformi in trgu dela.

Objavljeno
23. avgust 2012 22.13
Anže Božič, notranja politika
Anže Božič, notranja politika

Ljubljana – Razširjene vladne prioritete pri uveljavitvi pokojninske reforme in reforme trga dela pri nastajanju predvidevata sodelovanje z opozicijo. Tako bo koalicija po zgledu pogovorov o zlatem fiskalnem pravilu, državnem holdingu in slabi banki soglasje spet poskusila iskati prek posebnih delovnih skupin.

To pomeni, da vlada pripravljenih zakonskih predlogov ne bo poslala neposredno na državnozborsko glasovanje, ampak jih bo pred tem dala v obravnavo socialnim partnerjem in tudi opoziciji, ki bo lahko prispevala svoje pripombe. Tako bo koalicija poskusila poiskati čim širšo politično podporo za naslednja ključna projekta, a se njihovi politični nasprotniki bojijo, da gre pri tem bolj za ustvarjanje vtisa v javnosti kot za dejansko pripravljenost za sklepanje kompromisov.

»Mi bomo to izkoristili, da povečamo vpliv, seveda pa ne pričakujemo, da se bo vlada obnašala drugače kot doslej in da bo bistveno odstopila od svojih predstav. Je pa očitno končno dojela, da dimne bombice, denimo vpis zlatega fiskalnega pravila v ustavo, niso dovolj in da je treba sprejemati ukrepe z realnimi posledicami,« meni predsednik SD Igor Lukšič.

Za sodelovanje pri pripravi reform so tudi v največji opozicijski stranki. »Seveda se strinjamo s takšnim načinom dela, pri čemer smo na sestanku v sredo pri premieru Janezu Janši tudi jasno izrazili pričakovanje, da bodo predlagani zakoni obravnavani po rednem zakonodajnem postopku, in ne po nujnem ali skrajšanem, kot je bilo doslej v navadi te vlade,« je opozoril vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer.

Razlike in točke soglasja

Čeprav vladni predlogi uradno še niso znani in je minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak le namignil na nekaj načelnih rešitev, je že zdaj jasno, da bo politično soglasje na določenih točkah težko dosegljivo.

Lukšič poudarja napoved individualnih pokojninskih izračunov, ki po njegovem mnenju vzbujajo sum, da poskuša oblast »podtakniti neoliberalno paradigmo«, kjer bi vsakdo skrbel le za nalaganje svojega denarja za prihodnost. »Naš pokojninski sitem temelji na solidarnosti in kakršna koli sprememba tega bi pomenila, da bi morala delovno aktivna generacija skrbeti tako zase kot za že upokojene. Hočemo hitre in čim manj inovativne popravke Svetlikove reforme, ki pa naj bo tokrat usklajena s sindikati,« predlaga predsednik SD.

Bliže soglasju se slovenska politika zdi pri vprašanju reforme trga dela, kjer vse parlamentarne stranke podpirajo idejo večje fleksibilnosti pri zaposlovanju. Hkrati s tem pa tako PS kot SD opozarjata tudi na socialno varnost.

»Za Slovenijo je značilen dvojni trg dela, kjer so nekatera delovna razmerja bolj zaščitena kot druga. Zato je treba razmišljati o zniževanju stroškov zaposlovanja in odpuščanju pri zaposlitvah za nedoločen čas, s čimer bi lahko preprečili, da bi se delavci ujeli v past začasnih oblik zaposlitve. To območje negotovega dela je zdaj rezervirano skoraj izključno za mlade, zato se poraja bojazen, da bi to postalo praksa na vseh področjih,« razmišlja Möderndorfer.