Ljubljana – »Upamo, da referenduma o družinskem zakoniku ne bo,« je enotno stališče slovenskih društev sociologov, psihologov in socialnih delavcev, ki so danes predstavili svoje strokovne utemeljitve v podporo novemu družinskemu zakoniku. Po njihovem mnenju je v teh predpisih ustrezno urejen položaj otrok in družine, opozarjajo pa, da je bilo doslej premalo posluha za strokovne argumente na tem področju.
Prof. dr. Ljubica Marjanovič Umek z Oddelka za psihologijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani je v imenu Društva psihologov Slovenije pojasnila, da na otrokov razvoj ne vpliva struktura družine, temveč drugi dejavniki, kot so varna navezanost otroka na starše, njihova odzivnost na otrokove potrebe, zgodnje socialne interakcije odrasle osebe z otrokom in spodbujanje otrokovega razvoja.
Tuje raziskave kažejo, da potekata razvoj in učenje otrok v družinah s partnerji istega spola primerljivo kot v klasičnih družinah. Študije prav tako niso pokazale nobenih pomembnih razlik pri razvoju spolne identitete in socialnih sposobnosti – fantje in dekleta, ki so odraščali z lezbijkama ali gejema, so ustrezno socialno prilagojeni, pri njih ni zaznati nižje samopodobe, večje anksioznosti ali večje depresivnosti kot pri vrstnikih, so pa praviloma bolj tolerantni do drugačnosti.
Predsednica Društva socialnih delavk in delavcev Slovenije Simona Ratajc je dejala, da lahko vse pogoje za otrokov razvoj zagotovijo biološki in socialni starši, pri tem pa ni razlike, ali otrok živi v družini s starši istega ali različnega spola. Vendar pa je za dober otrokov razvoj v širšem družbenem okolju in razvijanje socializacijskih spretnosti nujna tudi formalna ureditev razmerij.
Simona Ratajc je dejala, da z izenačitvijo pravic v pravnem smislu preprečimo izključevanje takšnih otrok in družin, njihovo stigmatizacijo, diskriminacijo, prikrivanje resničnih življenjskih okoliščin. Po mnenju Simone Ratajc se o tem vprašanju na referendumu ne more izrekati tista javnost, ki ima te pravice že zagotovljene, pravice istospolnih družin pa niti v ničemer ne omejujejo ali poslabšujejo njihovega položaja.
Tudi predsednica Slovenskega sociološkega društva prof. dr. Milica Antić Gaber meni, da uvajanje novih zakonskih rešitev nikogar ne omejuje, da ne bi živel s svojim intimnim etičnim prepričanjem. Definicijo družine je treba prilagoditi družbenih spremembam. »Družino konstituira otrok ne glede na to, ali živi z biološkimi ali nebiološkimi starši, in ne glede na to, katerega spola so njegovi starši,« je dejala Milica Antić Gaber, ki je prepričana, da družinski zakonik samo pravno regulira sedanjo prakso vsakdanjega življenja.