Ljubljana– Na današnjem obisku se je generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen s premierom Janezom Janšo, predsednikom republike Danilom Türkom in predsednikom državnega zbora Gregorjem Virantom pogovarjal o Afganistanu in pametni obrambi.
Slovenija ima v severnoatlantskem zavezništvu po njegovem pomembno vlogo. Po uradnem srečanju, pred katerim sta Anders Fogh Rasmussen in Janez Janša kolesarila v okolici Brda, je premier Janša presenetil z novico, da bo Slovenija prispevala pol milijona dolarjev za pomoč afganistanskim varnostnim silam po letu 2014, ko se bodo končale zavezniške bojne operacije pod Hindukušem.
Rasmussen je med drugim priznal, da bo umik enot iz Afganistana velik logistični izziv za Nato, »a ker je umik vojakov in opreme v pristojnosti posameznih držav, ki sodelujejo v operaciji, ne morem napovedati, kakšni bodo stroški«. Janša je kot »obrambni ekspert« sicer menil, da je za ugibanje o tem prezgodaj, je pa dal jasno vedeti, da bo Slovenska vojska v Natovi operaciji vztrajala do konca: »Skupaj v akcijo, skupaj iz akcije.«
Rasmussen in Janša sta danes govorila tudi o uresničevanju sklepov nedavnega vrha Nata v Chicagu, kjer so posebno pozornost namenili pametni obrambi (smart defence).
Janša in Rasmussen, ki sta drug za drugega našla veliko pohval, sta govorila tudi o razmerah v Siriji in širitvi zavezništva na države Zahodnega Balkana.
Tam Slovenija po premierovih besedah ostaja privržena politiki odprtih vrat, v njenem interesu pa je, da se zavezništvu priključijo tiste države Zahodnega Balkana, ki izpolnjujejo pogoje za to. To bo po Janševem mnenju izboljšalo varnost in stabilnost v regiji, naslednja država, ki naj bi vstopila v Nato, pa je Črna gora. Povabilo bo predvidoma prejela na naslednjem vrhu Nata, leta 2014.