Kresalova ima večinsko podporo v stranki

Predsednik sveta LDS Anton Anderlič je povedal, da v stranki spoštujejo in podpirajo odločitev predsednice LDS.

Objavljeno
11. avgust 2011 11.12
Posodobljeno
11. avgust 2011 11.45
T. S., notranja politika
T. S., notranja politika

Ljubljana - Katarina Kresal se je na štiri oči pogovorila s predsednikom vlade Borutom Pahorjem, ki je dobil tudi njen uradni odstop z mesta ministrice. Po tem se je vrnila na dopust.

Po naših informacijah so vsa vprašanja, tudi to, kdo bo novi minister, ostala nerešena. Ministrica v odstopu se po tem, ko bo njen odstop potrdil parlament, ne bo vrnila v poslanske klopi, ampak bo profesionalna predsednica stranke.

To pomeni, da Anton Anderlič ostaja nadomestni poslanec. Glasovanje o zaupnici Kresalovi bo konec avgusta, večina članov sveta LDS pa je prepričana, da bo predsednica podporo tudi dobila.

»Kresalova je bila pred dvema mesecema izvoljena za predsednico; če bi bile volitve danes, pa bi, po mojem mnenju, dobila še več glasov,« nam je dejal Aleš Gulič.

Da bo Kresalova ostala na čelu LDS, je prepričan tudi njen najhujši kritik in edini tekmec za predsedniško mesto Blaž Kavčič. Ta meni, da je njen odhod iz vlade logična poteza in da bi morala z ministrskega položaja odstopiti že prej ter da si stranka pod njenim vodstvom ne bo opomogla. Toda obenem Kavčič pravi, da je sedanji svet LDS sestavljen »bolj po meri« Kresalove in je zato izid glasovanja o zaupnici že znan. »Nisem optimist, da bi bile lahko kmalu spremembe,« nam je dejal danes.

»Odločitev, da ne bo politično obračunavala z državnimi institucijami, ampak bo spoštovala njihovo avtoriteto, Katarino Kresal dela drugačno od nekaterih slovenskih politikov in njihovih odzivov v podobnih primerih,« pa je v pismu podpore zapisal predsednik sveta LDS Anton Anderlič, ki je »prepričan, da njen odstop z mesta notranje ministrice prihodnosti stranke ne bo zamajal«.

Tudi Aleš Gulič pravi, da je odstop Kresalove »v skladu z njeno držo« in tudi pametna poteza, saj se bo, razbremenjena funkcije, lažje branila pred obtožbami. Večino v stranki so očitno prepričali argumenti Kresalove, ki vse očitke o nepravilnostih pri najemu prostorov za Nacionalni preiskovalni urad zavrača. »Hoteli so njeno glavo,« je prepričan Gulič.

Kdo bo minister?

Ugibanja, ali bi ministrstvo za notranje zadeve tri mesece začasno vodil kar minister za pravosodje Aleš Zalar, v LDS zavračajo. Stranka, ki ji opozicija očita, da ima pod svojim okriljem policijo in pravosodje, morda naslednika Kresalove sploh ne bo predlagala. Domnevo, da bo LDS kandidirala za katerega od drugih resorjev, ki so po odhodu Zaresa brez ministrov, pa nam v stranki niso potrdili.

Naši sogovorniki so potrdili, da v LDS ne razmišljajo o odhodu iz koalicije. »Ne vidimo razlogov za to. Mi koalicijsko pogodbo, ki smo jo podpisali, spoštujemo. Tudi po tem se razlikujemo od drugih strank,« nam je zatrdil Aleš Gulič.