Ljubljana - Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak bo v petek pred pogajanji s sindikati predstavil v koaliciji usklajeno reformo trga dela. Kot smo na Delu poročali je ena bistvenih novosti v vladnem predlogu uvedba enotne pogodbe za nedoločen čas. Takšna pogodba bi predvidela tri obdobja zaposlitve: poskusno, prilagoditveno obdobje in obdobje stabilnosti. Glavni cilj reforme je po besedah Vizjaka zmanjšanje segmentacije na trgu dela. Sindikati pa niso prepričani, če je enotna pogodba prava pot za dosego tega cilja.
Poleg tega bo zakon na novo uredil tudi vsa druga področja; malico, prevoz na delo, dodatka na delovno dobo, odpravninski sklad ... Največji sindikati so že jasno napovedali, da posegov v plačani odmor za malico, dodatke za delovno dobo in vsebinsko širitev razlogov za odpuščanje ne bodo dovolili.
Popolnoma nasprotno stališče pa ima ekonomist Sašo Polanec. Ta je za Planet Siol dejal, da enotne pogodbe za nedoločen čas sicer niso slabe, vendar bi bilo treba poleg tega omogočiti lažje odpuščanje, saj zdajšnje pogodbe za nedoločen čas tega preprosto ne omogočajo. »Takšen sistem, kot ga imamo zdaj, onemogoča fleksibilnost iz več razlogov. Prvi je ta, da podjetje preprosto ne more odpustiti delavca za nedoločen čas. Če se pa tega loti, je postopek izredno dolgotrajen, poleg tega pa mora navesti celo vrsto razlogov, zakaj delavca ne potrebuje. Mislim, da za odpuščanje ne bi bilo treba navesti razlogov, temveč da bi delodajalec preprosto rekel tega delavca ne potrebujem več,« je dejal Polanec.
Po njegovem mnenju bi na ta način vplivali na produktivnost delavcev. Ob tem je izpostavil starejše, ki so po njegovem mnenju v privilegiranem položaju. Podjetja namreč prej odpustijo mlajše delavce z manj delovne dobe, saj je za te treba plačati manj odpravnine.
Temu pritrjuje tudi odvetnica Nataša Belopavlovič, ki dodaja, da je dodatek na delovno dobo, kot ga poznamo danes, redek pojav v državah Evropske unije. Po njenem bi ga bilo treba ukiniti in uvesti dodatek na lojalnost podjetju.
Oba pa se nikakor ne strinjata s plačano malico in povrnjenimi stroški za prevoz na delo. Kot sta dejala za omenjeni portal ,je povračilo stroškov za prevoz zelo diskriminatorno. »Zakaj bi bili tisti, ki so bolj oddaljeni od delovnega mesta, subvencionirani, tisti, ki pa živijo denimo v Ljubljani in plačujejo visoke najemnine, pa ne. Zakaj ne bi stroške krili tudi takšnim,« meni Polanc.
Kot kaže se bodo pogajanja največ časa odvijala okoli malice. Sindikati namreč ostro nasprotujejo predlogu, da se 30-minutni odmor za malico ne bi več všteval v delovni čas. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so že napovedali, da bodo to pravico branili z vsemi sredstvi. Nasprotujejo tudi predlagani ukinitvi dodatka na delovno dobo, saj naj bi to plače nekaterih znižalo za 15 do 20 odstotkov.