Ljubljana – Če se prihodnji teden svojo stranko odloči ustanoviti še Zoran Janković, bi bila to 75. stranka v registru, ki ga vodi ministrstvo za notranje zadeve. Zakaj stranka? Ustanovitev stranke bi bila smiselna, če bi se ljubljanski župan odločil za nastop na parlamentarnih volitvah, da bi se izognil izpolnjevanju pogojev, ki jih zakon določa za nestrankarske kandidature.
Nestrankarsko bi po vsej državi lahko vložil liste kandidatov le, če bi od 21. oktobra, ko bo predsednik države razpisal volitve, do 9. novembra, ko se bo iztekel rok za kandidiranje, v vsaki od osmih volilnih enot za svoje kandidate zbral po tisoč podpisov volivcev. V zgodovini države na volitvah še ni bilo poslanca, ki bi bil izvoljen nestrankarsko.
Če bi Janković prevzel katero od sedanjih strank ali ustanovi novo, bi bila vložitev kandidatur preprostejša. V vseh enotah lahko kandidature vloži, če bi jih podpisali trije poslanci. Če mu ne bi uspelo prepričati treh poslancev, bi zadoščalo tudi od 50 do sto podpisov volivcev v vsaki od enot.
Kako ustanoviti stranko?
Če bo Janković ustanavljal stranko, bo moralo dvesto posameznikov pri notarju ali na upravni noti podpisati ustanovitvene izjave, ministrstvu za notranje zadeve pa bo moral poslati zapisnik z ustanovnega zbora, program in statut stranke, grafični znak ...
V dokumentih in postopkih ustanavljanja stranke ne bo smelo biti napak, ker se bo registracija sicer zavlekla in kandidatur ne bo več mogoče vložiti. Časa ni veliko, ker stranka ne sme delovati, dokler ni registrirana, kandidate pa mora pred vložitvijo izbrati po internih pravilih in potrditi s tajnim glasovanjem. Za resno kandidaturo je potrebnih 88 kandidatov za 88 okrajev, možna je kandidatura tudi z manj »imeni«, saj zakon omogoča kandidaturo istega kandidata v dveh okrajih.
Če stranki za vložitev ne bi uspelo pridobiti podpisov treh poslancev, mora po registraciji in določanju kandidatov izpeljati še postopke zbiranja do sto podpisov volivcev po volilnih enotah.