Ljubljana - Člani sindikatov azbestnih bolnikov Slovenije imajo negativno stališče do predlaganega zakona o odpravljanju posledic dela z azbestom. Zato so se s pismom obrnili na predsednika vlade Janeza Janše, od katerega pričakujejo, da bo omogočil normalno izvajanje in sprejem azbestne zakonodaje, zagotovitev finančnih sredstev in uskladitev predlaganega zakona o odpravljanju posledic dela z azbestom tako, da bo "sprejemljiv za vse in ne samo za odgovorne".
V sindikatih menijo, da je vlada predlagani zakon o odpravljanju posledic dela z azbestom prehitro in neusklajenega poslala v proceduro v državni zbor.
Kot so zapisali v pismu, zakon ni usklajen med socialnimi partnerji ter ne zagotavlja nacionalnega registra izpostavljenih azbestu na delovnih mestih, nacionalnega registra obolelih, ustrezne preventivne diagnostike za vse izpostavljene azbestu na delovnih mestih ter pravne in socialne varnosti prizadetim.
Vlada občutno zmanjšuje sredstva za izvajanje zakona
Po mnenju sindikatov tudi namerno zožuje krog upravičencev do predčasnega upokojevanja pod ugodnejšimi pogoji ter občutno zmanjšuje sredstva za izvajanje zakona. Poleg tega v postopkih odločanja o pravicah prizadetih ne zagotavlja mesta njihovim predstavnikom, kar je po oceni sindikatov neevropsko.
Sindikati so v pismu še opozorili, da je bilo v rebalansu proračuna za leto 2005 proračunski postavki za izvajanje zakona odvzetih več kot dvesto milijonov tolarjev, ker je bilo ugotovljeno, da denar ostaja. Denar pa ostaja, ker se zakon ne izvaja. Ustrezna preventivna diagnostika se ni izvajala. Komisije niso polno delovale, poklicne bolezni se niso ugotavljale in "odškodnine" se niso izplačevale. Zato ni čudno, da je denar ostajal neporabljen, so še zapisali.
Kot je znano, je parlamentarni odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide prejšnji teden sklenil, da predlog dopolnitve zakona o prepovedi proizvodnje in prometa z azbestnimi izdelki ter o zagotovitvi sredstev za prestrukturiranje azbestne proizvodnje v neazbestno, ki sta ga za obravnavo po skrajšanem postopku vložila poslanca opozicijskih Socialnih demokratov Samo Bevk in Breda Pečan, ni primeren za nadaljnjo obravnavo v DZ.