Zagreb/Od našega dopisnika – “Dobil sem ponudbo, ki je ni bilo mogoče zavrniti,” je bil kratek slovenski veleposlanik v Zagrebu Peter Bekeš. Na vprašanje, kje bo nadaljeval diplomatsko kariero, pa v sredo ni hotel odgovoriti. Informacija, da Bekeš zapušča veleposlaniško mesto v Zagrebu, sicer ni nova, je pa, ko je dobila uradno potrditev, na Hrvaškem sprožila različne interpretacije, povezane s slovensko-hrvaškimi odnosi in domnevno nezdružljivostjo s trenutno oblastjo v Ljubljani.
Kot pišejo nekateri hrvaški mediji, se je Ljubljana odločila za predčasni konec mandata, ker je Bekeš, sicer izkušen diplomat, “stari kader”, ki da ga je treba zamenjati v sklopu priprav na predsedovanje Evropski uniji, saj se reorganizira tudi diplomatska mreža. Bekeševe besede o ponudbi, ki da je enostavno ni bilo mogoče zavrniti, pa porušijo takšne teorije o politični nezdružljivosti. Tudi druge informacije, ki jih imamo, potrjujejo, da naj ne bi šlo za politično zamenjavo. Če bi takšna teorija držala, pravijo naši sogovorniki, Bekeš ne bi še celo leto po zamenjavi oblasti opravljal veleposlaniških poslov in ne bi dobil nove pomembne ponudbe.
Čeprav ne od Bekeša ne od slovenskega zunanjega ministrstva ni bilo mogoče dobiti informacije, kdo bi lahko bil novi veleposlanik na Hrvaškem, nam je uspelo izvedeti, da bo novi veleposlanik, kot kaže, Milan Orožen Adamič, zaposlen na Geografskem inštitutu Antona Melika, ki deluje v okviru Sazuja, ter predavatelj na fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem, sicer pa tudi predsednik strokovnega sveta SDS ter kandidat te stranke na zadnjih državnozborskih volitvah in volitvah za evropski parlament. Predsednik vlade Janez Janša torej pošilja v Zagreb “svojega” človeka. To bo najbrž znova razburilo sindikat diplomatov, ki zunanje ministrstvo vseskozi opozarja, da so karierni diplomati zapostavljeni in da imajo prednost politična imenovanja.
Čeprav se je Bekeš ves čas zavzemal za prijateljske in dobre odnose med državama, mu diplomatske zvezde zaradi hudih sporov med državama v zadnjih letih niso bile vedno naklonjene. Niso mu namenile mirnega mandata; tako je bil velikokrat poklican na tukajšnje zunanje ministrstvo in na posvetovanja v Ljubljano. Hrvaški predsednik Stjepan Mesić ga je ob slovesu odlikoval z redom kneza Branimira z ogrlico za poseben prispevek k razvoju prijateljskih odnosov in sodelovanja med državama. To je eno najvišjih državnih odlikovanj, ki ga, pišejo tukajšnji mediji, dobijo izpričani hrvaški prijatelji.
Preberite v četrtkovi tiskani izdaji Dela.