Ljubljana – Zaradi zahtev novomeškega in ljubljanskega podjetja Mirage Holography Studio in Prosum, d. o. o., je državna revizijska komisija sprožila revizijo postopka drugega razpisa za oblikovanje, izdelavo in personalizacijo novih, biometričnih potnih listov. Predsednik komisije Aleksij Mužina je povedal, da je rok za oddajo celotne dokumentacije, potrebne za revizijo, potekel konec prejšnjega tedna.
Aleksij Mužina je dejal, da je izdelava potnih listov zapleten tehnični postopek. Pravniki v senatu komisije težko ocenijo, ali so trditve zavrnjenih ponudnikov o nepravilnostih Cetisovih vzorcev – notranje ministrstvo je namreč izbralo celjsko podjetje Cetis, d. d., – upravičene. Revizijska komisija bo zato pri postopku najbrž morala sodelovati z zunanjimi sodelavci, ki se spoznajo na izdelavo potnih listov. Če se bodo v revizijo vključili zunanji strokovnjaki, bo začel rok teči takrat, ko bo komisija dobila njihovo mnenje. Poleg tega se lahko osnovni 15-dnevni rok za postopek podaljša za 20 dni, na 35 dni. Zaradi morebitne vključitve zunanjih sodelavcev zato ni nujno, da bo odločitev znana čez približno dva ali pet tednov.
Roki so pomembni, ker mora Slovenija začeti izdelovati biometrične potne liste pred 26. oktobrom prihodnje leto. Lahko jih začne izdelovati pozneje, vendar tisti, ki jim bodo potne liste brez biometričnih podatkov izdali po tem datumu, ne bodo več mogli potovati v Združene države Amerike brez vizuma. Brez vizuma bodo lahko do poteka veljavnosti dokumenta potovali tudi vsi imetniki sedanjih potnih listov, ker je fotografija na njih digitalna, podatki so zapisani v obliki, ki omogoča strojno obdelavo.
V Cetisu so nam zatrdili, da so proizvajalci čipov, primernih za vgradnjo v biometrične potne liste, zaradi številnih naročil iz ZDA in Evropske unije zelo zasedeni in bi morali na dobavo, tudi če bi jih naročili že zdaj, čakati kar pol leta; dobavni čas se še podaljšuje. Ker v Sloveniji trajajo javni razpisi zelo dolgo – zakon o javnih naročilih omogoča zavrnjenim ponudnikom, da v nedogled zahtevajo revizije in tako ovirajo izbiro – se lahko hitro zgodi, da izdelovalec potnih listov ne bo izbran pravočasno. Za ponazoritev: država je začela iskati izdelovalca biometričnih dokumentov že na začetku marca, tako se postopek, v katerem so doslej opravili eno revizijo, drugi pa poteka, vleče že skoraj devet mesecev. Z upoštevanjem polletnega dobavnega roka bi morali zato izdelovalca izbrati najpozneje do konca aprila prihodnje leto, kar pa bo, zaradi že omenjene možnosti za zavlačevanje, precej težko.
Podatka, da je treba na dobavo čipov čakati šest mesecev, v Prosumu niso komentirali.
Njihov predstavnik Aleš Semolič je zatrdil, da so s francoskim partnerjem François-Charles Oberthur Fiduciaire nove potne liste sposobni izdelati do zahtevanega roka. Tako Prosum kot Cetis nameravata, če bi dobila posel, uporabiti čipe podjetja Philips.
Preberite v današnji tiskani izdaji Dela.