Ljubljana – Novi vir evropskega proračuna, t.i. evropski davek, bi članicam Evropske unije omogočil, da bi se v pogajanjih o finančnih perspektivah EU namesto o neto pozicijah posameznih držav pogovarjale o učinkovitosti posameznih evropskih politik. Tako je danes v Ljubljani ob predstavitvi odgovorov državnega zbora na vprašalnik Evropskega parlamenta o oblikovanju novega proračunskega vira poudaril predsednik odbora DZ za nadzor proračuna Milan M. Cvikl (LDS).
Po njegovem mnenju bo uresničevanje ciljev lizbonske strategije zahtevalo vse več ekonomskih politik na evropski ravni, zaradi česar bi bilo ustrezno oblikovati tudi nov lastni vir evropskega proračuna, da bi se za te politike zagotovil ustrezen obseg sredstev.
DZ je sicer 2. februarja Evropskemu parlamentu posredoval odgovore na njegova vprašanja v zvezi z oblikovanjem novega lastnega vira evropskega proračuna, pri čemer je menil, da v sedanjem sistemu financiranja EU obstajajo pomanjkljivosti, saj je preveč dolgotrajen in povzroča nepotrebna politična nesoglasja.
Odbor za finance zato meni, da bi bilo oblikovanje novega vira proračuna skupnosti ustrezna rešitev, pri čemer pa Cvikl poudarja, da je treba o tem, kateri vir bi prišel v poštev še opraviti razpravo. Cvikl je tako menil, da bi bilo davek na dohodek posameznikov ali podjetij zelo težko vključiti v financiranje evropskega proračuna, saj gre pri tem za pomembne instrumente nacionalnih davčnih politik, ki bi se jim države težko odrekle.
Podobno velja tudi za morebiten davek na finančne transakcije, ki bi se mu upirale predvsem države, kot je Velika Britanija, kjer imajo sedež veliki finančni centri, ali davek na letalsko in ladijsko gorivo, kjer bi morali pred morebitno uvedbo preveriti vse učinke na sektor letalskega oz. ladijskega transporta.
Vlada ni podala svojega mnenja
Cvikl je tudi kritiziral vlado, ki ni podala svojega mnenja k odgovorom DZ na vprašanja Evropskega parlamenta, čeprav je odbor k temu pozval tako Službo vlade za evropske zadeve (SVEZ) kot tudi ministrstvo za finance. Cvikl je menil, da je takšno ravnanje nesprejemljivo, še posebej v luči dejstva, da bo Slovenija v času, ko se bo razprava o novih virih evropskega proračuna resno začela, t.j. v letu 2008, predsedovala EU.
Po Cviklovih besedah bodo sicer po predvidevanjih potekala tudi posvetovanja med nacionalnimi in Evropskim parlamentom o oblikovanju novih virov evropskega proračuna.