Da do incidentov ne bi več prihajalo

Zunanja ministra Slovenije in Hrvaške sta na sobotnem srečanju na Otočcu znova potrdila politično voljo obeh držav za razvoj dobrososedskih odnosov.

Objavljeno
24. julij 2005 11.36
Dimitrij Rupel bo kot slovenski zunanji minister v EU imel veliko dela
Otočec - Zunanji minister Dimitrij Rupel se je v soboto na Otočcu sešel s hrvaško kolegico Kolindo Grabar-Kitarović. Ministra sta se na delovnem srečanju pogovarjala o uresničevanju skupne izjave slovenske in hrvaške vlade o izogibanju incidentom in o konkretnih ukrepih za njeno uresničevanje, o izvajanju sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS), o povezovalnih projektih na Muri pri Hotizi ter o vključevanju Hrvaške v Evropsko unijo.

Zunanja ministra Slovenije in Hrvaške sta na srečanju, ki so se ga udeležili tudi državna sekretarja zunanjih ministrstev obeh držav Božo Cerar in Hido Biščevič ter veleposlanika obeh držav, potrdila politično voljo obeh držav za razvoj dobrososedskih odnosov in ustvarjanje ozračja za mirno in nemoteno opravljanje gospodarskih dejavnosti v obmejnem območju.

Kako se izogniti incidentom?

Poudarila sta, da bosta državi morebitne incidente še naprej reševali v skupnem dogovoru in usklajevali aktivnosti, da do incidentnih situacij ne bi prihajalo. Pri tem sta opozorila tudi na odgovornost pristojnih lokalnih teles pri uresničevanju skupne izjave o izogibanju incidentom, ki sta jo vladi sprejeli 10. junija na Brionih.

Ministra sta soglašala, da je spoštovanje SOPS v celoti ena glavnih sestavin izjave o izogibanju incidentov. Zavzela sta se za dosledno izvajanje sporazuma, kar bo pripomoglo h krepitvi medsebojnega zaupanja in sodelovanja. Hrvaška stran je slovensko obvestila, da bo v prihodnjem tednu posredovala pripombe na izvedbena pravila Evropske komisije glede ribolova po SOPS, da se pospeši njihov sprejem. Obe strani tudi razmišljata o možnosti oblikovanja skupne ribiške inšpekcije.

O Muri in Hotizi

Zunanja ministra sta govorila tudi o povezovalnih projektih na Muri pri Hotizi. Pozdravila sta dosedanje delo in pogovore ministrov za promet obeh držav ter se glede mostu zavzela za iskanje celovite in evropske rešitve, ki bo zadovoljevala potrebe lokalnega prebivalstva obeh strani. Na srečanju je bilo tudi dogovorjeno, da se obnovljeni slovenski brod Hotiza, v kolikor so bile tehnične pomanjkljivosti odpravljene, vrne na prvotno mesto in obesi na vlečno vrv, kjer bo naprej opravljal svojo povezovalno funkcijo.

Ministra sosednjih držav sta se še zavzela za pospešitev postopka ratifikacije sporazuma o izogibanju dvojnega obdavčevanja, ki je bil podpisan na Brionih 10. junija.

Rupel še enkrat poudaril, da si želi Hrvaško v EU

Rupel je hrvaški strani tudi predstavil prizadevanja Slovenije, da se vprašanje širitve EU ohrani visoko na dnevnem redu Unije. Slovenija si želi, da bi Hrvaška čim prej začela pogajanja z EU, vendar je za to potreben konsenz vseh držav članic, je še poudaril vodja slovenske diplomacije.