DeSUS zaradi žrtev vojnega nasilja iz koalicije?

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je napovedal, da bodo izstopili iz koalicije, če bo državni zbor potrdil zakon o žrtvah vojnega nasilja.

Objavljeno
29. maj 2006 21.04
Erjavec na seji sveta DeSUS
Ljubljana - Predsednik DeSUS in obrambni minister Karl Erjavec je danes napovedal, da bo stranka izstopila iz koalicije v primeru, če bo državni zbor potrdil z DeSUS neusklajeno novelo zakona o žrtvah vojnega nasilja. DeSUS zahteva dopolnitev zakona, ki bi jasneje določil, da sodelavci okupatorja ne morejo dobiti statusa žrtve vojnega nasilja.

V primeru potrditve zakona bi šlo za kršitev koalicijske pogodbe, ki zahteva soglasje vseh koalicijskih partneric glede predlogov zakonov, ki jih koalicijska pogodba ne vsebuje, je novinarjem dejal Erjavec po uradnem delu seje sveta stranke. Predsednik najmanjše vladne stranke je sicer prepričan, da bo zakon umaknjen iz procedure, če do soglasja med koalicijskimi partnericami ne bo prišlo.

Kot je znano, DeSUS predlaga, da bi status žrtev vojnega nasilja dobili tisti, ki so se domov vrnili do konca leta 1945, sodelavci okupatorja, ki so pobegnili, pa ne. V SD pa zahtevajo še en sestanek vodij poslanskih skupin parlamentarnih strank, na katerem bi razčistili sporna vprašanja v zakonu, katerega rešitve bi lahko pregledala tudi neodvisna skupina strokovnjakov.

SDS: DeSUS nima tehtnega razloga za izstop

Neusklajena novela zakona o žrtvah vojnega nasilja, ki ima le simbolno vrednost, ne more biti tehten razlog za izstop DeSUS iz koalicije, menijo v SDS. Vodja poslanske skupine največje koalicijske stranke Jože Tanko je sicer na današnji novinarski konferenci izrazil upanje, da bodo zakonsko novelo vendarle uskladili, najprej znotraj koalicije, nato pa bi jo v podpis ponudili tudi opozicijskim strankam, ki so doslej pokazale interes za usklajevanje.

V NSi začudeni nad Erjavčevo izjavo

V NSi so začudeni nad današnjo izjavo predsednika DeSUS Karla Erjavca, da bo stranka izstopila iz koalicije, če bo državni zbor potrdil z DeSUS neusklajeno novelo zakona o žrtvah vojnega nasilja. Koalicija je namreč na zadnjem sestanku upoštevala "praktično vse" pripombe DeSUS, je povedal vodja poslanske skupine NSi Alojz Sok. "Mi se bomo vsekakor poskušali z njimi vnovič sestati in se vnovič pogovoriti," je še dodal Sok.

Poslanci DeSUS kritični tudi do ravnanj koalicijskih partneric

V DeSUS so pojasnili tudi svoje stališče do dveh zakonskih predlogov, ki jih je DZ že obravnaval na potekajočem zasedanju in pri katerih se z ostalimi koalicijskimi strankami razhajajo. V odgovor vprašanjem, ali to morebiti ne pomeni razhajanj glede na koalicijsko pogodbo, je Vili Rezman poudaril, da glede zavez v zvezi s "horo legalis" in versko svobodo v koalicijski pogodbi ni niti ene črke.

"Ne gre za kakšne nesporazume v zvezi s koalicijsko pogodbo, ampak za to, da so nekateri ocenili, da tisto, o čemer se nismo uspeli pred podpisom koalicijske pogodbe dogovoriti, pripeljejo v parlamentarno razpravo brez nas," je dejal Rezman.

V poslanski skupni DeSUS namreč nasprotujejo vladnemu zakonu o verski svobodi, o katerem je bila opravljena splošna razprava, prav tako pa tudi dopolnilu k zakonu o javnem redu in miru, ki je bilo v drugi obravnavi izglasovano s podporo poslancev iz vrst preostalih treh koalicijskih strank in SNS in po katerem mlajši od 16 let v nočnem času ne bodo smeli vstopati v lokale, kjer se prodajajo alkoholne pijače.

DeSUS postaja pomembna politična sila

DeSUS dosledno uresničuje predvolilne obljube, zaradi takšne pokončne drže pa postaja pomembna politična sila v slovenskem političnem prostoru, je prepričan Erjavec. Na slovesnem delu današnje seje sveta DeSUS ob 15. obletnici stranke je dejal, da je DeSUS samostojna in neodvisna stranka, ki s sodelovanjem v koaliciji pomembno odloča o prihodnosti Slovenije.

S tem se nekateri ne morejo sprijazniti, je brez navajanja konkretnih imen dejal Erjavec, ki je še opozoril, da je DeSUS "odločilni jeziček na tehtnici" v koaliciji. Zaradi tega DeSUS še nikoli ni imela tako močnega položaja kot v mandatu sedanje vlade, kar pa od stranke hkrati zahteva odgovorno delovanje, je ocenil Erjavec in omenil uspehe v koaliciji, kot so na primer spremembe na področju pokojnin in zdravstva.

Stranka se mora razvijati tako, da bo pridobila čim širši krog volivcev, še naprej pa si bo prizadevala za pravice starejših in socialno šibkih. DeSUS se lahko pohvali s sodobnim programom, ki poudarja pravno in socialno državo, je dejal Erjavec. Zavrnil je kritike, da se zavzemajo le za interese upokojencev, saj na primer v DZ niso podprli omejevanja mladih v prostem času s t.i. horo legalis, poleg tega tudi nasprotujejo spreminjanju vrednot NOB.

Erjavec je še opozoril, da so v DeSUS v minulih 15 letih sodelovali pri uspešnem razvoju Slovenije in njeni vključitvi v evroatlantske integracije. Tudi v prihodnje si bodo prizadevali za socialno državo, konkurenčno gospodarstvo in blagostanje za vse državljane. Prav v takšno smer bi morale iti tudi gospodarske in socialne reforme, pri katerih mora v večji meri sodelovati civilna družba, je ob poudarjanju nujnosti reform menil predsednik demokratične stranke upokojencev.

Še pred slavnostno sejo je potekala redna seja sveta, kjer so tudi razpravljali o izvajanju koalicijske pogodbe ter položaju DeSUS v koaliciji in v Partnerstvu za razvoj. Govorili so tudi o pripravah na lokalne volitve.