Ljubljana - Vlada je sprejela predlog za napotitev kombiniranega modula velikosti do 12 pripadnikov Slovenske vojske v misijo Združenih narodov v Libanonu (UNIFIL) za obdobje, ki bo določeno v dogovoru s partnersko državo, z možnostjo rotacij, je na novinarski konferenci po današnji seji vlade napovedal obrambni minister Karl Erjavec. Sestava kombiniranega modula bo odvisna od ponudbe partnerske države in potreb po zahtevanih silah, je povedal minister.
Partnersko državo bo Slovenija poiskala na podlagi dvostranskih dogovorov, vsekakor pa bo to ena od držav članic EU in verjetno država, s katero je Slovenija v tovrstnih operacijah že sodelovala. To predvsem zaradi tega, ker "želimo čim hitreje uskladiti dogovor o napotitvi in s tem zagotoviti učinkovito sodelovanje v tej operaciji", je pojasnil Erjavec.
Od dogovora s partnersko državo bo odvisen tudi datum napotitve, do katere naj bi po napovedih ministra prišlo čim hitreje, natančneje pa o času odhoda slovenskih vojakov v Libanon ni želel govoriti. Tudi sestava t. i. kombiniranega modula bo odvisna od dogovora, pri čemer je minister dejal, da lahko Slovenija ponudi denimo veziste ali pripadnike SV, ki bi delovali v štabu. To je odvisno od tega, kaj potrebuje partnerska država in kaj lahko ponudimo mi. Od tega so odvisni tudi stroški sodelovanja v UNIFIL.
Vlada je ob sprejemu predloga pooblastila ministrstvo za obrambo, da s pristojnimi organi partnerske države prične postopke in dejavnosti za napotitev pripadnikov SV v operacijo UNIFIL. MZZ bo prek slovenskega predstavništva pri ZN o tem obvestilo pristojne organe ZN.
V okrepljenih silah UNIFIL, ki bodo nadzirale prekinitev ognja med Izraelom in skrajnim libanonskim gibanjem Hezbolah, bo sodelovalo okoli 30 držav. Pripravljenost za sodelovanje v operaciji z vojaškimi silami, opremo, finančno in humanitarno pomočjo so najavile Francija, Italija, Španija, Finska, Danska, Švedska, Nemčija, Belgija, Grčija, Luksemburg in Portugalska. Ostale članice EU se na sodelovanje še pripravljajo. Največ vojakov v UNIFIL, ki bo štel 15.000 vojakov, bosta po napovedih prispevali Italija in Francija, ki bosta silam UNIFIL tudi poveljevali.
Za več denarja za avtoceste in železniški promet
Vlada je poleg tega sprejela tudi predlog novele zakona o izvrševanju državnega proračuna za leti 2006 in 2007, s katero predlaga povečanje obsega izdajanja državnih poroštev v tem letu za 68 milijard tolarjev na 218 milijard tolarjev. Dodatna poroštva bodo namenjena Družbi za avtoceste v RS (Dars) – nekaj manj kot 60 milijard tolarjev – ter Javni agenciji za železniški promet (okoli 8,9 milijarde tolarjev).
Zakon o izvrševanju proračuna za to in prihodnje leto je DZ sprejel konec lanskega decembra in v njem za leto 2006 določil skupni obseg izdaje državnih poroštev v višini 150 milijard tolarjev. Po sprejemu zakona pa so se pojavile dodatne potrebe za izdajo državnih poroštev pri projektih na področju cestne in železniške infrastrukture, je povedal državni sekretar na finančnem ministrstvu Žiga Lavrič. Po oceni ministrstva za finance so trenutno na trgu dobri pogoji za zadolževanje.