Ljubljana - Slovenija naj vztraja kot ena kohezijska regija, dokler je to bolje v pogajanjih o prihodnji finančni perspektivi, DZ pa prihodnji teden ne bo obravnaval predloga zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja. Tako so danes menili udeleženci posveta o regionalizaciji, ki ga je sklical predsednik vlade Janez Janša. Ker statistični podatki, ki Slovenijo uvrščajo nad 75-odstotno povprečje evropske razvitosti, do konca leta ne bodo stopili v veljavo, naj bi DZ zakonski predlog obravnaval šele septembra.
Tako je premier Janša pojasnil po posvetu v državnem zboru, ki so se ga udeležili predsedniki parlamentarnih strank, poslanca narodnih skupnosti, minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar ter državni sekretar za evropske zadeve Marcel Koprol.
Predsednika SD Borut Pahor je sestanek parlamentarnih političnih strank predlagal, ker se je v javnosti odprla razprava, kaj je za Slovenijo koristnejše - da se poskuša na podlagi pogajanj doseči razdelitev države na tri kohezijske regije, kar terja tudi soglasje preostalih 24 članic EU, ali pa, da se odloči za dve kohezijski regiji, pri čemer tvega bistveno manj, vendar pa prejme za 10 odstotkov manj denarja iz skladov EU.
Kaj pa bo kasneje?
Po zdaj veljavnih podatkih Slovenija do konca leta še ne bo presegla 75 odstotkov evropskega povprečja razvitosti, je pojasnil Janša. V tem trenutku je zato pametno vztrajati, da Slovenije na ravni NUTS 2 ne delimo, ker to prinese boljši finančni izkupiček. "Kaj pa bo kasneje, bomo videli, ko bodo prišli novi podatki in ko bomo imeli več informacij o dinamiki pogajanj o prihodnji finančni perspektivi," je dodal.
Žagar: Delitev na dve ali tri regije ostaja odprta
Da je delitev Slovenije na več kohezijskih regij nadaljnja podlaga za pogajanja o naslednji finančni perspektivi, se je strinjal tudi minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar. "Dejstva ostajajo enaka, le časovno so se stvari nekoliko umirile. Slovenija izpolnjuje pogoje za delitev na dve kohezijski regiji. Če pa bi želeli uveljavljati tri regije, pa bi bilo treba najprej ustanoviti pokrajine," je pojasnil. Delitev Slovenije na dve ali tri kohezijske regije tako po Žagarjevih besedah ostaja še naprej odprta.
Minister Žagar je še pojasnil, da vlada nadaljuje s postopkom uvajanja pokrajin. Služba vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko bo po njegovih besedah do konca leta pripravila paket zakonodaje s tega področja, kar pa je, kot je poudaril, lahko povezano tudi s spremembami ustave.
Opozicija zadovoljna z rezultati posveta
Predsednik Socialnih demokratov (SD) Borut Pahor in prvak Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Tone Rop sta po posvetu v parlamentu izrazila zadovoljstvo nad odločitvijo predsednika vlade Janeza Janše, da se obravnava zakona o regionalizaciji prestavi na september. Vzrok za to je dejstvo, da bodo novi podatki o gospodarski razvitosti v EU na voljo šele januarja, tako da se bo lahko Slovenija o evropski proračunski perspektivi za obdobje od leta 2007 do leta 2013 še naprej pogajala kot ena regija, v celoti upravičena do evropskih sredstev.