Dodatna obremenitev medicinskih sester

Sindikat delavcev v zdravstveni negi je ogorčen nad odločitvijo ministrstva za zdravje, da bodo zdravstveni zavodi opravljali dodaten program zdravstvenih storitev.

Objavljeno
13. oktober 2005 14.56
Več denarja v roke trgovcev kot bolnikom?
Ljubljana - Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije je ogorčen na odločitvijo ministrstva za zdravje, da bodo zdravstveni zavodi do konca leta opravljali dodaten program zdravstvenih storitev. Ta bo po njihovem mnenju kljub dokazanemu pomanjkanju medicinskih sester obremenil ne samo inštrumentarke in anestezijske medicinske sestre, ampak tudi medicinske sestre v enotah intenzivnih terapij in negovalnih oddelkov, ki bodo morale nuditi zdravstveno nego in oskrbo 24 ur na dan vse dni v letu po posegu.

V sindikatu zdravstvene nege so tudi prepričani, da bo s podeljevanjem koncesij zdravnikom gotovo prišlo do dodatnega povečanega obsega dela za medicinske sestre. Zato se sprašujejo, "kje so meje, do katerih nas želijo pripeljati, oziroma, ali so odgovorni, predvsem minister, sploh razmišljali o tem".

V sindikatu so ogorčeni še toliko bolj, ker že nekaj let opozarjajo in argumentirano dokazujejo primanjkljaj medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov. Poleg tega imajo "veliko slabih izkušenj s privatizacijo v osnovnem zdravstvu".

Skrajšanje čakalnih dob je pereč problem, se strinjajo v sindikatu, vendar menijo, da so poti za odpravo nepravilnosti različne. "Pri nas očitno zaradi pomanjkanja dialoga in neupoštevanja vseh članov tima prihaja do enostranskih odločitev, ki po našem mnenju služijo predvsem zdravnikom," piše v sporočilu za javnost.

Sindikat je ob tem napovedal, da bo v naslednjih dneh budno spremljal dobrobit predlaganih ukrepov za bolnike.