Ljubljana - Državna volilna komisija (DVK) je na današnji seji določila roke za izvedbo volilnih opravil za oktobrske lokalne volitve. Kandidature za župane in člane občinskih svetov lahko politične stranke in neodvisne liste vložijo najpozneje do 27. septembra, organizatorji volilnih kampanj pa morajo do 7. septembra odpreti posebne račune. Drugi krog županskih volitev bo, kjer bo potreben, po sklepu DVK potekal 12. novembra.
Roki za izvedbo lokalnih volitev so sicer začeli teči 21. avgusta, ko je predsednik DZ France Cukjati volitve razpisal. Od tega dne pa do 27. septembra lahko politične stranke določajo kandidate za župane in liste kandidatov za člane občinskih svetov, volivci pa določajo kandidate z dajanjem podpore na predpisanih obrazcih. Upravne enote morajo v tem času objaviti število volivcev v posamezni občini in v posamezni volilni enoti.
Politične stranke in občani lahko do 30. avgusta dajo svoje predloge za imenovanje predsednika in članov volilnih odborov. Pristojni organi bodo volilne imenike razgrnili do 9. septembra, 27. septembra pa je zadnji dan, ko pri pristojnem upravnem organu volivci lahko podpišejo obrazec podpore kandidatom. Isti dan je zadnji rok za vložitev kandidatur pri občinskih volilnih komisijah. Do 3. oktobra bo potekal preizkus kandidatur, 4. oktobra pa se bo določil seznam oz. vrstni red kandidatur oz. list kandidatov.
Seznami potrjenih kandidatur bodo javno objavljeni 7. oktobra. Do 13. oktobra bodo morali pristojni organi potrditi volilne imenike ter jih predati občinskim volilnim komisijam.
Glasovanje tudi po pošti
Volivci, ki glasujejo po pošti, bodo morali najpozneje do 15. oktobra vložiti zahtevo za glasovanje po pošti, predčasno glasovanje bo potekalo med 17. in 19. oktobrom, do tega dne pa morajo tudi volivci, ki želijo glasovati na svojem domu, vložiti takšno zahtevo. 19. oktober je tudi rok, do katerega morajo volivci, ki želijo glasovati na posebnem volišču, dostopnem invalidom, svojo namero sporočiti občinski volilni komisiji.
20. oktobra ob polnoči se mora zaključiti javna volilna propaganda, 22. oktobra pa bo potekalo splošno glasovanje. Naslednji dan do 12. ure bodo morali volilni odbori predati volilno gradivo občinski volilni komisiji, ta pa bo isti dan ugotavljala izide glasovanja po po pošti.
Drugi krog volitev 12. novembra
Občinske volilne komisije bodo do 28. oktobra sestavile poročila o izidu glasovanja in jih posredovala županom, DVK ter predstavnikom kandidatov. DVK je še odločila, da bo drugi krog glasovanja za volitve županov razpisala za 12. november.
Kar pa se tiče volilne kampanje, se ta začne 22. septembra, mesec dni pred glasovanjem. Javna glasila morajo pravila v zvezi z volilno kampanjo določiti in objaviti najpozneje do 7. septembra. Do istega roka morajo organizatorji volilne kampanje odpreti poseben račun z oznako "za volilno kampanjo", do 11. oktobra pa morajo državnemu zboru predložiti vmesno finančno poročilo. Od 15. oktobra, sedem dni pred glasovanjem, pa bo prepovedana objava raziskav javnega mnenja o kandidatih na lokalnih volitvah.
V 60 dneh od volitev bodo morali organizatorji volilne kampanje občinskemu svetu in računskemu sodišču poslati poročilo o vseh zbranih in porabljenih sredstvih za kampanjo.
Roki, ki veljajo za izvedbo volitev članov občinskih svetov, se sicer uporabljajo tudi pri izvedbi volitev v svete krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti.