Dražje prazne zgoščenke ...

Od danes je v uporabi uredba o nadomestilih za reproduciranje, ki bo CD-, DVD-zapisovalnike, fotokopirne stroje in podobno predvidoma podražila za od osem do 7000 tolarjev.

Objavljeno
21. oktober 2006 11.46
Ljubljana – Z današnjim dnem se je začela uporabljati uredba o zneskih nadomestil za zasebno in drugo lastno reproduciranje, ki jo je vlada sprejela 28. septembra. Del trgovcev v združenju za trgovino pri Gospodarski zbornici Slovenije namerava v 14 dneh vložiti zahtevo za presojo njene ustavnosti.

Zahtevek za presojo ustavnosti uredbe – po kateri je višina nadomestil glede na vrsto naprave oziroma nosilca (npr. spominska kartica, avdio in video zapisovalnik, CD, DVD, računalniška enota za CD in DVD, fotokopirni stroj) od osem do 7000 tolarjev – je v pripravi, predvidoma pa ga bodo vložili v 14 dneh, je potrdil Bor Rozman iz Merkurja, ki je tudi vodil zbornično pogajalsko skupino pri pripravi te uredbe.

Ekonomskih analiz niso upoštevali

"Sodelovali smo na pogajanjih, ampak nobenega od naših predlogov niso upoštevali. Enostavno arogantno in vehementno obnašanje pripravljalca, urada za intelektualno lastnino, z nespoštovanjem konkretnih ekonomskih analiz, ki dokazujejo spornost te poteze," pravi. Trgovci pripravljalcem uredbe očitajo, da niso upoštevali osnovnih ekonomskih argumentov in da so dali kolektivnim organizacijam "nekakšno monopolno pravico" nad določanjem tarif brez predhodne argumentirane analize, je dejal Rozman.

Po njegovih besedah je bil predlog trgovcev, da nadomestila ne bi bila določena absolutno, ampak da bi se določil delež od nabavne cene izdelka. Tako bi se upoštevalo življenjski cikel proizvoda, pravi Rozman, saj bi bilo nadomestilo pri izdelku, ki je novost na trgu in ima takrat tudi najvišjo ceno, višje, nato pa bi se z nižanjem cene nižalo tudi nadomestilo.

Z zdaj se nadomestilo še ne bo pobiralo

Zakon o avtorski in sorodnih pravicah v nekaterih primerih množične uporabe varovanih del določa obvezno kolektivno upravljanje pravic, s čimer se ukvarjajo kolektivne organizacije. Trenutno nobena od kolektivnih organizacij v Sloveniji nima dovoljenja (začasno dovoljenje sta do 1. julija letos imeli Avtorska agencija za Slovenijo in SAZAS), tako da se – do ustanovitve ustrezne kolektivne organizacije oziroma dokler ena od organizacij ne bo pridobila dovoljenja – tudi nadomestilo po omenjeni uredbi ne bo pobiralo, so pojasnili na uradu za intelektualno lastnino.

Doslej je nadomestilo pobirala avtorska agencija in ga nato po deležih, kot jih določa zakon, razdelila med različne imetnike pravic (avtorje, imetnike sorodnih pravic).

Kar omogoča reprodukcijo, bo (verjetno) dražje

Avtorjem in imetnikom sorodnih pravic nadomestilo pripada, ker je omenjeni zakon dovolil poseg v njihove izključne pravice z omogočanjem posameznikom, da pod določenimi pogoji naredijo do tri kopije primerka varovanega dela za zasebne potrebe, pojasnjuje urad. Zavezanci za plačilo nadomestila so proizvajalci naprav za tonsko in vizualno snemanje, naprav za fotokopiranje, praznih nosilcev zvoka ali slike in imetniki naprav, ki ponujajo odplačno fotokopiranje. Poleg proizvajalcev so solidarno zavezani tudi uvozniki, razen če je uvoz namenjen za zasebno in nekomercialno uporabo kot del njihove osebne prtljage.

Spet po nakupih k sosedom?

Glede posledic izvajanja uredbe je Rozman povedal, da bo po njegovem prišlo do prilagajanja cen in da bi se lahko zgodilo, da bodo te naprave in nosilci npr. v Avstriji in Italiji cenejši za do 20 ali 30 odstotkov, zaradi česar bi se lahko kupci raje odpravili tja. Poleg tega, opozarja Rozman, bi se lahko razmahnilo tihotapljenje iz jugovzhodnih držav in "bi oživeli razni bolšji sejmi". "Te zadeve so v teh državah sploh nekontroloirane", pravi. "Če se bo to pojavilo, ne bo imela država nič od tega, kvečjemu več problemov, ker bo morala to nadzirati," je prepričan Rozman.