Ljubljana/Jeruzalem/Ramala - Predsednik republike Janez Drnovšek bo v nedeljo odpotoval na tridnevni obisk v Izrael in na palestinska ozemlja. V Izraelu se bo v ponedeljek in torek pogovarjal z izraelskim kolegom Mošejem Kacavom, vršilcem dolžnosti izraelskega premiera Ehudom Olmertom, zunanjo ministrico Cipi Livni in predsednikom izraelskega parlament kneset Reuvenom Rivlinom. Drnovšek bo v sredo obiskal Ramalo, kjer se bo pogovarjal s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom.
Najprej pri Izraelcih
V ponedeljek se bo Drnovšek sestal s Kacavom, s katerim bosta imela tudi izjavo za medije. Izraelski predsednik bo gosta med drugim gostil na svečanem kosilu. Predsednik republike se bo prav tako v ponedeljek pogovarjal tudi z Olmertom in Livnijevo. V torek bo obiskal kneset, kjer se bo srečal z njegovim predsednikom Rivlinom, na programu pa ima tudi srečanje z nekdanjim izraelskim premierom in zunanjim ministrom Šimonom Peresom.
Med obiskom v Jeruzalemu si bo Drnovšek ogledal muzej holokavsta Jad Vašem, kjer bo položil venec, v Gozdu narodov pa bo posadil drevo. Že v ponedeljek se bo sestal tudi z glavnim rabinom Jono Mecgerjem in nekdanjim glavnim rabinom Izraelom Laujem.
Iz Jeruzalema bo Drnovšek v sredo odpotoval še na palestinska ozemlja, kjer ga bo v Ramali sprejel palestinski predsednik Abas. Po pogovorih med delegacijama in pogovorom bosta predsednika imela izjavo za medije.
Nova mirovna iniciativa predsednika Drnovška?
Drnovšek potuje na Bližnji vzhod v občutljivem obdobju. Na palestinskih ozemljih je konec januarja na parlamentarnih volitvah zmagalo skrajno gibanje Hamas, kar je v svetu, predvsem pa v Izraelu, sprožilo burne odzive in zaskrbljenost. Mednarodna skupnost je Hamasu, ki zavrača pogovore z izraelsko stranjo in samo priznanje Izraela, zagrozila s prekinitvijo financiranja palestinskih oblasti, če gibanje ne bo opustilo nasilja, priznalo Izraela in spoštovalo doslej sklenjenih izraelsko-palestinskih dogovorov. Izrael pa je Palestincem že odtegnil nakazovanje dohodkov od davkov in drugih dajatev.
Predsednik republike je nekaj dni po zmagi Hamasa dejal, da so volitve pač volitve, pogosto pa se zgodi, da imajo skrajnejše skupine več manevrskega prostora za politični kompromis. Zunanji minister Dimitrij Rupel pa je sredi februarja ocenil, da je izid palestinskih volitev za vse do določene mere zaskrbljujoč, a obenem izrazil upanje, da bo prišlo do rešitve problema.
Politično pestro je sicer trenutno tudi dogajanje v Izraelu, kjer bodo imeli 28. marca predčasne parlamentarne volitve. Te so sklicali potem, ko je izraelski premier Ariel Šaron zapustil desno usmerjeno stranko Likud in novembra lani oblikoval novo, zmernejšo stranko Kadima. Stranki, ki si je ob nastanku med cilji zadala tudi nadaljevanje mirovnega procesa s Palestinci, so se pridružili nekateri vidnejši člani Likuda in nekdanji vodja laburistov Peres. Šaron je sicer od začetka leta, ko ga je zadela huda možganska kap, v komi, vodenje vlade in stranke je zato prevzel njegov tesni sodelavec Olmert. Kadimi se na volitvah obeta prednost pred glavnimi tekmeci - laburisti in Likudom.
Tradicionalno dobri odnosi z Izraelom
Slovenija in Izrael sicer vzdržujeta stike med državama na različnih ravneh, so pa ti pogostejši na ministrski ravni. Bivši predsednik Milan Kučan se je maja 1995 mudil na uradnem obisku v Jeruzalemu, Izrael pa je obiskal tudi septembra 2003, ko se je udeležil slovesnosti ob 80. rojstnem dnevu Peresa. Slednji je Slovenijo obiskal avgusta 2002.
Sicer je Slovenijo oktobra 1995 obiskal tudi tedanji predsednik kneseta Ševah Weiss, kar je bil najvišji izraelski uradni obisk v Sloveniji doslej. Zunanji minister Rupel se je v Izraelu mudil leta 1992 in 2004. Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But je bil septembra 2003 na obisku v Izraelu, ki ga je že leta 1992 obiskal tudi tedanji finančni minister Mitja Gaspari.
Generalni direktor izraelskega ministrstva za zunanje zadeve Ron Prosor je ob obisku Ljubljane pred dnevi posredoval povabilo izraelske zunanje ministrice Livnijeve, naj obišče Izrael. Rupel pa je napovedal obisk izraelskega predsednika Kacava v Sloveniji. Slovenski veleposlanik v Tel Avivu je Iztok Jarc, medtem ko bo Izrael, ki Slovenijo sedaj diplomatsko pokriva z Dunaja, predvidoma prihodnje leto odprl veleposlaništvo v Sloveniji.
Po obisku v Ramali bo sicer predsednik Drnovšek v četrtek obiskal še Portugalsko, kjer se bo udeležil inavguracijske slovesnosti novoizvoljenega portugalskega predsednika Anibala Cavaca Silve.