Pariz - Predsednik republike Janez Drnovšek v Parizu predstavlja svojo pobudo za rešitev krize v sudanski pokrajini Darfur. Kot je povedal vir v slovenski delegaciji, sta se francoski zunanji minister Philippe Douste-Blazy in predsednik senata Christian Poncelet po srečanjih z Drnovškom pozitivno odzvala na pobudo in izrazila zadovoljstvo, da se je Slovenija vključila v prizadevanja za rešitev krize v Darfurju.
Kot je sogovornikoma povedal Drnovšek, je napočil pravi trenutek za rešitev krize. Menil je, da bi se moral v prizadevanja za njeno reševanje takoj in še aktivneje vključiti tudi Varnostni svet Združenih narodov. Na srečanjih so se dogovorili, da bodo ostali v stiku pri iskanju rešitve za Darfur, je povedal omenjeni vir.
Slovenski predsednik je sogovornikoma tudi predlagal, da bi skušali v mirovne procese v Sudanu pridobiti Kitajsko. Ta je namreč gospodarsko močno prisotna v tej državi in bi lahko pomagala pri krepitvi tamkajšnje mirovne misije, ki jo vodi Afriška unija, vendar je številčno in po opremi nezadostna, da bi poskrbela za mir in varnost.
Drnovšek se je v francoski prestolnici udeležil tudi slovesnosti, na kateri so priznani znanstvenici, antropologinji in ambasadorki Združenih narodov Jane Goodall podelili medaljo Organizacije ZN za znanost, izobraževanje in kulturo (Unesco) ob 60-letnici Unesca, in sicer za njena prizadevanja za ohranitev ogroženih afriških velikih opic. Drnovšek je pri tem izrazil zadovoljstvo, da je Goodallova že pristopila k njegovi pobudi Svet za Darfur.
Predsednik Drnovšek se je popoldne sestal še z monaškim knezom Albertom II., ki bo predvidoma v prvi polovici leta obiskal Slovenijo, tre mu predstavil svojo pobudo za Darfur in dejavnosti, ki potekajo v zvezi s tem. Albert II. je podprl Drnovškovo pobudo in izrazil pripravljenost za sodelovanje monaških človekoljubnih organizacij pri tem projektu, so povedali v Drnovškovi delegaciji.
Predsednik republike se je v Parizu srečal tudi z nekaterimi uglednimi francoskimi poslovneži, med njimi z nekdanjim direktorjem Renaulta Louisom Schweitzerjem.
Iz Francije v ZDA
Drnovšek je nato iz Francije odpotoval v ZDA, kjer se bo v sredo v New Yorku o Darfurju pogovarjal z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom. Od tam naj bi odpotoval v Washington, kjer želi s svojo pobudo seznaniti skupino ameriških senatorjev, nato pa še v La Paz, kjer se bo 22. januarja udeležil zaprisege novega bolivijskega predsednika Eva Moralesa . Priložnost bo po napovedih izkoristil za srečanja s predsedniki latinskoameriških držav, ki jim želi predstaviti pobudo za Darfur.
Drnovšek je pobudo v zvezi s humanitarno katastrofo v Darfurju predstavil 5. januarja na sestanku s predstavniki najpomembnejših slovenskih humanitarnih organizacij v Ljubljani. Takrat je predlagal, da bi v okviru projekta v tej pokrajini na zahodu Sudana, kjer se razmere slabšajo, humanitarna kriza pa poglablja, postavili begunsko taborišče za 10.000 ljudi. S pobudo je seznanil tako domačo kot mednarodno javnost.
Po različnih podatkih je v konfliktu v Darfurju od februarja 2003 umrlo od 70.000 do 300.000 ljudi, še 2,4 milijona jih je moralo zapustiti domove. Žrtev niso terjali le oboroženi spopadi, temveč tudi humanitarna kriza, ki je ob tem nastala. Aprila 2004 so vlada in uporniki v Darfurju podpisali sporazum o prekinitvi ognja, vendar so razmere še vedno kritične.