Drobnič nazaj v poslanske klopi

Poslanke in poslanci so na predlog predsednika vlade Janeza Janše ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča z 59 glasovi za in sedmimi proti razrešili s funkcije.

Objavljeno
01. december 2006 20.10
Janez Drobnič
Ljubljana - Poslanke in poslanci so po pričakovanjih in na predlog predsednika vlade Janeza Janše ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča z 59 glasovi za in sedmimi proti razrešili s funkcije.

Do imenovanja novega ministra bo funkcijo začasno opravljal minister za gospodarstvo Andrej Vizjak. Predsednik vlade Janez Janša je državni zbor že obvestil, da bo funkcijo ministra za delo, družino in socialne zadeve začasno poveril Andreju Vizjaku. Ta lahko funkcijo opravlja največ tri mesece, nato pa mora Janša predlagati Drobničevega naslednika. Janez Drobnič se z današnjim dnem znova vrača v poslanske klopi. Z njegovim prihodom bo funkcijo poslanca prenehal opravljati Franc Capuder (NSi).

Drobničevo razrešitev je podprla prepričljiva poslanska večina. Od 72 navzočih poslank in poslancev jih je za njegovo razrešitev glasovalo 59, med njimi poslanci SDS, LDS, SD, SLS, SNS in DeSUS. Razrešitvi je nasprotovalo sedem poslancev NSi, glasovanja pa se je vzdržalo še šest poslancev LDS in poslanec SDS Franc Pukšič.

Bajuk: Predlog za novega ministra v "relativno kratkem času"

Predsednik NSi Andrej Bajuk je po razrešitvi ministra Drobniča dejal, da ga predlog premiera ni presenetil. Očitno so obstajale določene težave glede načina Drobničevega dela, je dodal Bajuk. NSi bo Janši po Bajukovih besedah predlog za novega ministra poslala "v relativno kratkem času". Drobnič, ki se vrača v poslanske klopi, je po razrešitvi brez komentarja odkorakal mimo novinarjev.

Predsednik NSi je poudaril, da pri predlogu o razrešitvi ni bila bistvena sama politika, ki jo je izvajalo ministrstva, temveč način njegovega delovanja tako navzven kot tudi znotraj ministrstva. "Tako vlada kot NSi podpirata bistveno delo", ki je bilo opravljeno v času ministrovanja Drobniča, je zagotovil Bajuk. Reformna zakonodaja na področju sociale po njegovih besedah že izraža pozitivne učinke. To dokazujejo tudi podatki Urada za makroekonomske analize in razvoj, ki kažejo, da se "brezposelnost dejansko znižuje", medtem ko zaposlenost narašča.

Bajuk je tudi zagotovil, da ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve ostaja v rokah NSi. "Mi bomo predsedniku predlagali kandidata, kot nas je že zaprosil," je dejal Bajuk, ki o imenu kandidata ni želel govoriti. Najprej želi namreč o tem obvestiti Janšo, ki od NSi pričakuje predloge za naslednika zdaj že razrešenega ministra.

Janša pozval Drobniča k odgovornemu ravnanju

Predsednik vlade Janez Janša je poslankam in poslancem ob začetku izrednega zasedanja predstavil argumente za razrešitev ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča. Očital mu je nezadovoljivo vodenja resorja, nepotrebne konflikte pri vodenju socialnega dialoga ter poseganje v pristojnosti drugih resorjev. Predsednik vlade sicer še vedno pričakuje, da bo "minister vsaj na koncu ravnal odgovorno in sam ponudil odstop".

Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve je že nekaj časa prihajalo do neusklajenega delovanja, nezadovoljivega vodenja resorja, notranjih konfliktov v resorju, nepotrebnih konfliktov pri vodenju socialnega dialoga in tudi do poseganja v pristojnosti drugih resorjev, je uvodoma pojasnil Janša. Drobnič je bil pisno opozorjen že februarja letos, da mora spremeniti način delovanja, izboljšati učinkovitost ter zmanjšati stopnjo konfliktnosti. "Žal se situacija ni bistveno spremenila."

Ko je Janša ocenil, da s takšno kadrovsko rešitvijo ne bo mogoče nadaljevati mandata, je Drobniču predlagal, naj odstopi. "V tistem trenutku je potrebno dvojno soglasje, ki ga vsaka funkcija v vladi potrebuje kot osnovo svoje legitimnosti, razpadlo." Premier je namreč pričakoval, da bo to spoštovano tako z Drobničeve strani kot tudi s strani koalicijske partnerice, ki ga je predlagala v vlado. "Žal se to ni zgodilo. Potem sem bil prisiljen ravnati v skladu z ustavo in zakonom o vladi ter predlagati njegovo zamenjavo."

Pravno gledano je sicer situacija popolnoma korektna, saj minister ni dolžan odstopiti. Lahko zahteva, da se opravi razprava v državnem zboru in Drobnič je to možnost izbral. "Po mojem mnenju ni dobra," dodaja predsednik vlade.

Z Drobničevim delovanjem na ministrstvu za delo ne bo možno dokončati nekaterih pomembnih reformnih ukrepov, ki jih je treba sprejeti v najkrajšem času. Z nekaterimi potezami je minister Drobnič krepko posegel v pristojnosti drugih resorjev, zato Janša ne more zagotavljati enotnega delovanja vlade in enotnega izvajanja politik. "To je moja ustavna odgovornost in glede na to, da minister in tudi predlagatelji niso spoštovali načela legitimnosti, ki izhaja iz naše ustavne ureditve in dvojnega soglasja, sem bil prisiljen predlagati njegovo zamenjavo."

Janša ob tem poudarja, da je ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve v prvi polovici mandata naredilo mnogo koristnih stvari. "Na področjih, kjer so bile usklajene politike, smo dosegli pomembne preboje. To mu tako jaz kot drugi kolegi v vladi nesporno priznavamo, vendar pa tiste stvari, ki so šle narobe, pretehtajo in glede bilance je situacija popolnoma jasna."

Drobnič ponovno zavrnil Janšev poziv

Minister Drobnič je danes v državnem zboru ponovno zavrnil poziv predsednika vlade Janeza Janše, naj odstopi s položaja. Drobnič namreč še vedno vztraja, da je njegovo ministrovanju učinkovito, ob tem pa je zavrnil očitke glede neučinkovite komunikacije z nekaterimi socialnimi partnerji. Na drugi strani pa je bil Drobnič kritičen do komunikacije premiera, ki ni odgovarjal na njegove dopise o ključnih usmeritvah in vprašanjih ministrstva.

Drobnič je sicer potrdil, da ga je premier februarja letos pisno obvestil, da ne dosega pričakovanih rezultatov. "Na to pismo sem obširno odgovoril in dokumentirano ovrgel očitane pomanjkljivosti, nekatere pa zaradi napačnega pojmovanja pojasnil," je dejal Drobnič. Predsednika vlade je o svojem delu tudi večkrat obvestil prek elektronske pošte, "vendar povratnih informacij, stališč ali usmeritev ni bilo". Ob tem je Drobnič zavrnil navedbe Janše, da ne dosega pričakovanih rezultatov.

Ministrstvo je tako po njegovih besedah v obdobju od 2005 do 2006 pripravilo medresorsko in s socialnimi partnerji usklajenih 25 zakonov in 47 drugih predpisov in podzakonskih aktov. "To je statistika, ki ovrže vsakršno trditev, da je bilo moje delo neučinkovito. Ni res, da moje ministrstvo kadrovsko in organizacijsko ni konsolidirano," je zatrdil minister, sicer član Nove Slovenije.

"Če me želi predsednik vlade razrešiti, je to pač njegova pristojnost," je dejal Drobnič, medtem ko je ocenil, da so razlogi za razrešitev nenavadni. Kot je pojasnil, je ministrsko funkcijo sprejel zaradi uresničevanja ciljev, za katere se je prizadeval že kot uslužbenec Zavoda za zaposlovanje, uradnik na ministrstvu in kot poslanec opozicije v okviru koalicije Slovenija. Ta koalicija je "žal povsem pozabljena", je dejal minister in dodal, da ministrskega položaja ne potrebuje zase, temveč zaradi poslanstva, ki ga je treba uresničiti. "To sem in to smo obljubili volivcem," je še dodal.

Minister Drobnič je bil kritičen tudi do postopka za njegovo razrešitev, saj pisno ni bil obveščen o razlogih. Z njimi se je seznanil ob nastopu premiera Janše, ko je predstavil razloge za razrešitev. Ker ne želim povzročati postopkovnih zapletov, ne bom predlagal prekinitve in preložitve seje, je še dejal minister.

Po mnenju opozicije za slabo socialno politiko odgovoren Janša

Poslanska razprava pred glasovanjem o razrešitvi ministra Drobniča je pokazala, da z njegovim vodenjem resorja - z izjemo njegove "matične" NSi - ni zadovoljna nobena izmed poslanskih skupin. Opozicijski poslanci pa so obenem opozarjali, da je Drobnič le "zvest in dosleden izvajalec" politike vlade Janeza Janše, ki v celoti odgovoren za slabo in zgrešeno socialno politiko.

NSi: Na Drobničevo delo bi lahko bila ponosna celotna vlada

V NSi menijo, da je Drobnič v celoti gledano delal dobro in nič manj uspešno od ostalih ministrov v vladi, je pojasnil Franc Capuder. V njegovem celotnem mandatu se ni zmanjšala niti ena pravica, pač pa je bilo uveljavljenih vrsto novih. "Na to je lahko ponosen pristojni minister Drobnič, Nova Slovenija in celotna vlada". Izboljšal se je položaj upokojencev, mladih mamic, invalidov, nekaterih brezposelnih, veteranov in nekaterih drugih. Capuder še poudarja, da je "ministru Drobniču uspelo predvsem na področju brezposelnosti nekaj, kar bi si lahko želeli v vsaki evropski državi".

Janša zanikal načrte o zamenjavi več ministrov

Predsednik vlade Janez Janša je zanikal izjavo vodje poslanske skupine NSi Alojza Soka, da je na četrtkovih sestankih s koalicijskimi partnerji napovedal zamenjave v vladi. "Glede na vest, ki je bila objavljena v nekaterih današnjih časnikih, bi rad dejal, da v četrtek na nobenem sestanku nisem napovedal nikakršnih novih zamenjav v vladi, ne poimensko ne z imenovanjem resorjev, niti o tej temi ni tekla razprava na koalicijskem sestanku," je dejal Janša.

Na predlog predsednika NSi Andreja Bajuka na četrtkovem koalicijskem vrhu, da je treba opraviti tudi razpravo o delu drugih ministrov, je premier odgovoril, da "ta razprava stalno poteka in da je to ocenjevanje stalno odprto", je še povedal Janša.

Premier Janša je na včerajšnjem sestanku s poslanci NSi ter finančnim ministrom in predsednikom NSi Andrejem Bajukom dejal, da namerava predlagati zamenjave še treh ali štirih ministrov, je po sestanku povedal vodja poslancev Nove Slovenije Alojz Sok.

Premier sicer ni povedal, katere ministre ima v mislih, po Sokovih besedah pa je Janša izrazil dvom v njihovo sposobnost vodenja resorjev v času predsedovanja Slovenije Evropski uniji.

"Srečanje je bilo zelo korektno, bilo je odprtih tudi nekaj drugih vprašanj, glede katerih bo očitno v kratkem padla tudi kakšna odločitev," je dejal Sok po sestanku s premierom. Na ponovno vprašanje, ali gre za odločitev o menjavah v vladi, je vodja druge največje koalicijske poslanske skupine ponovil: "Predsednik vlade je rekel, da ima v mislih zamenjavo treh, štirih ministrov."

Naslednji na vrsti Dragutin Mate?

Že pred včerajšnjim sestankom koalicije pa so krožile informacije, da naj bi v NSi opozorili predsednika, da bo morebiti treba spregovoriti tudi o odgovornosti katerega drugega ministra, ne le ministra Drobniča, denimo o odgovornosti notranjega ministra Dragutina Mateja v zvezi z načinom reševanja romske problematike. Ni znano, ali je Bajuk sinoči postavil to vprašanje. Podobnik pa nam je dejal, da vsak predsednik koalicijske stranke lahko predlaga katero koli temo na različnih sestankih, da pa najbrž za kaj takega ne bo časa. V SLS še vedno upajo, da morebiti glasovanja o razrešitvi sploh ne bo. Če pa bo, bodo premierov predlog podprli.