Drobničeva prihodnost v rokah poslancev

Premier Janša je v DZ poslal predlog za razrešitev ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča. S tem pa je postalo aktualno tudi vprašanje o njegovem nasledniku.

Objavljeno
24. november 2006 20.40
Janez Drobnič (NSi)
Ljubljana - Predsednik vlade Janez Janša je danes predsedniku državnega zbora Francetu Cukjatiju predlagal, da državni zbor razreši ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča. Janša je povedal, da je predlog strategije za dvig rodnosti le eden od razlogov za razrešitev ministra, ki ga je že februarja letos pisno opozoril, da mora izboljšati delo ministrstva in vodenje resorja, sicer bo predlagal njegovo razrešitev.

Ministrstvo je sicer začelo delovati nekoliko boljše, nekaj zaostankov pri izpolnjevanju vladnega normativnega programa iz leta 2005 je bilo odpravljenih, ministrstvo je doseglo določene rezultate. Toda po oceni premiera se stanje glede vodenja ministrstva, notranjih odnosov v resorju in glede ministrovega odnosa do "zunanjega okolja" ni bistveno izboljšalo.

Tudi SDS za razrešitev ministra Drobniča

Poslanska skupina SDS in njen vodja Jože Tanko bosta enotno podprla odločitev predsednika vlade. "Kar zadeva sodelovanje znotraj vlade in sodelovanje vladnih resorjev z javnostjo, je premierjeva ocena utemeljena," je dejal Tanko in dodal, da se je del težav kazal tako navzven kot v delovanju koalicije.

Kdo bi lahko nasledil ministra Drobniča?

S formalno vloženim predlogom za razrešitev ministra Drobniča je postalo aktualno tudi vprašanje, kdo bi ga utegnil naslediti. Med potencialnimi kandidati se omenjata dve ženski, in sicer Marjeta Cotman, državna sekretarka na ministrstvu za delo, in Ljudmila Novak, evropska poslanka NSi. Rešitvi, da bi nova ministrica postala ženska, so baje v NSi dokaj naklonjeni. Kot dober poznavalec dela ministrstva se kot primeren kandidat omenja tudi Marko Štrous, sedanji generalni direktor direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela na ministrstvu za delo.

Več o možnih naslednikih si preberite v sobotni tiskani izdaji Dela.

Minister, ki izgubi premierovo zaupanje, mora odstopiti

Za Janšo sta med drugim problematična Drobničevo komuniciranje s civilnodružbenimi organizacijami in nespreten način vodenja pogajanj s socialnimi partnerji. Po besedah premiera je prišlo tudi konfliktov z njim in drugimi člani vlade zaradi neusklajenosti ter neupoštevanja procedur in koalicijske pogodbe.

Na vprašanje o morebitni rekonstrukciji vlade je odgovoril, da gre pri Drobniču, ki sam ne želi odstopiti, za posamični primer. "O drugih primerih, če bo do njih prišlo, bomo govorili kasneje," je dodal. Janši se zdi povsem normalno, da mora minister, ki nima več njegovega zaupanja, sam odstopiti.

V koalicijskih vladah je namreč sestava ministrskega zbora stvar soglasja med premierom in stranko, ki ministra predlaga. Tega soglasja zdaj ni več, zato je Janša predsedniku NSi in finančnemu ministru Andreju Bajuku že predlagal, naj Nova Slovenija pošlje predloge za nadomestitev Drobniča, nato pa naj bi stekla usklajevanja o kandidatu za novega ministra za delo. Premier odgovor pričakuje v nekaj dneh.

Drobnič ne nemareva odstopiti

Potem ko je v četrtek premier Janez Janša ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča pozval k odstopu, se je Drobnič danes že odzval, da ne bo odstopil, ker meni, da ne obstajajo tehtni razlogi za njegov odstop. Svojo odločitev je premierovemu kabinetu sporočil pisno že včeraj, 15 minut pred polnočjo. Premier je sicer ministra pozval, naj odstopi še v četrtek do polnoči.

Za premierove navedbe je izvedel iz medijev, je povedal Drobnič. "Ocenjujem, da pogoji za moj odstop niso izpolnjeni in vam zato sporočam, da ne nameravam odstopiti kot minister za delo, družino in socialne zadeve," je dejal.

Minister Drobnič bi v skladu z etičnim kodeksom vlade svoj odstop ponudil v primeru, "če bi zaradi nespoštovanja ustavne prisege, etičnega kodeksa ali zaradi nedoseganja pričakovanih delovnih rezultatov predsednik vlade in predsedniki koalicijskih strank presodili, da je nastala občutna škoda za ugled vlade ali institucije", ki jo vodi. Kot je ocenil, ti pogoji za njegov odstop niso izpolnjeni.
Ob tem je dodal, da bi glede na številne zastavljene projekte v prvih dveh letih vlade želel sodelovati tudi pri njihovi uresničitvi.

Janša: Drobnič ni izpolnil pričakovanj

V četrtkovem sporočilu iz kabineta predsednika vlade so zapisali, da je Janša z Drobničem v torek opravil pogovor in mu predlagal, da zaradi nedoseganja pričakovanih delovnih rezultatov odstopi, saj kljub nekaterim nedvomnim rezultatom, ki jih je ministrstvo doseglo v času njegovega ministrovanja, skupna ocena njegovega dela ni pozitivna. "Prevečkrat je po njegovi krivdi prišlo do neusklajenega ravnanja, premalo pretehtanih predlogov in nepotrebnih konfliktov. Še posebej pa se je šibkost vodenja in šibkost pri usmerjanju politik v pristojnosti ministrstva pokazala pri pogajanjih s socialnimi partnerji in nekaterimi organizacijami civilne družbe," so zapisali v sporočilu.

Drobnič o Janševem pozivu sprva ni želel spregovoriti in z njegovega ministrstva so popoldne sporočili, da bo Janši odločitev sporočil v predvidenem roku, javnost pa da bo o tem obvestil danes. Sinoči pa je v oddaji Trenja na POP TV med drugim poudaril, da je dosledno izvajal ukrepe gospodarskih in socialnih reform. "Samo to je osnova, na kateri se ocenjuje moje delo." Dodal je, da je Janševa zahteva povezana z mnenjem oz. odločitvijo ostalih predsednikov koalicijskih strank.

Sporni točki: socialni dialog in dvig rodnosti

Na vprašanje, ali ga je Janša pod pritiskom sindikatov, ki so večkrat izrazili nestrinjanje s potekom socialnega dialoga, žrtvoval, je Drobnič odgovoril, da tega ne bo komentiral. "Jaz le ocenjujem svoje delo in kolikor se vsi predsedniki strank strinjajo, da nisem dosegel rezultatov, potem se sproži etični kodeks in moj odziv, da bi moral ponuditi odstop," je poudaril.

Glede odmevne strategije za dvig rodnosti pa je še dejal, da je to " strateški dokument, ki ga mora Slovenija sprejeti za prihodnost, ne glede na to, ali bom jaz še minister ali ne". Ob tem je dodal, da takšno stanje, kot je sedaj, ni dobro. " Nenavadno pa bi bilo, da bi bil minister interpeliran zaradi strategije, ki zagovarja življenje in dvig rodnosti. To bi bilo nenavadno, čudno in nedostojno," meni minister.

Janšev poziv je presenetil vse, tudi koalicijsko partnerico Novo Slovenijo, katere podpredsednik je Drobnič. Presenečenje so potrdili v poslanski skupini NSi, predsednik stranke Andrej Bajuk pa je dejal, da Drobnič lahko tudi ne odstopi s svojega položaja, etični kodeks, ki so ga vsi člani vlade podpisali pred dvema letoma, namreč govori le o presoji. Sicer pa so Janšev poziv pozdravili tako sindikati kot vse opozicijske stranke.

Cerar: DZ bo o razrešitvi ministra glasoval z navadno večino


Državni zbor lahko Drobniča razreši na javnem glasovanju in z večino opredeljenih glasov, takoj nato pa lahko predsednik vlade Janez Janša poslancem predlaga novega kandidata za ministra, je nadaljnji potek pravnega postopka pojasnil pravni strokovnjak Miro Cerar.

Predsednik vlade lahko po Cerarjevih besedah novega kandidata za položaj ministra predlaga že na isti seji, lahko pa ga predlaga tudi kasneje. "Če pa se zgodi, da DZ kandidata ne razreši, kar bi bila manjša verjetnost, pa minister ostane na položaju, se pa ob tem lahko politično vprašamo, kaj bo s koalicijo," je pojasnil.

Predsednik vlade mora ministra imenovati v treh mesecih, v tem času pa lahko vodenje resornega ministrstva prepusti drugemu ministru ali pa ga vodi sam, a največ za tri mesece. Minister Drobnič bi v primeru razrešitve v DZ postal vršilec dolžnosti ministra in bi moral opravljati tekoče posle na ministrstvu.

Na vprašanje, kakšna je s pravnega vidika razlika med ministrovim odstopom in njegovo razrešitvijo, je Cerar odgovoril, da o razrešitvi DZ glasuje, medtem ko o odstopu ministra DZ ne odloča. Predsednik DZ poslance zgolj obvesti o ministrovem odstopu, ki začne veljati takoj, ko se parlament z ministrovo odločitvijo seznani. "Odstop je izjava nepreklicne volje posameznega funkcionarja in nihče mu ga ne more preprečiti," je poudaril.