Država varčuje, občina pa pomaga OŠ Fara

Občina je ukrepala, tako da bo namesto trojne le dvojna kombinacija pouka v zadnjem triletju OŠ Fara.

Objavljeno
13. avgust 2012 18.26
? Fara
Simona Fajfar, Kočevje
Simona Fajfar, Kočevje

Fara - Pred mesecem dni so zgroženi starši OŠ Fara opozorili na sporočila z ministrstva za izobraževanje, da bodo učenci zadnjega triletja na OŠ Fara imeli trojno kombinacijo pouka. Dopisi in sestanki na ministrstvu niso bili uspešni, zato je vskočila občina Kostel. Zagotovila bo denar za dodatne ure, tako da bodo učenci imeli le dvojno kombinacijo pouka in s tem normalno kvaliteto pouka.

Vse prošnji ni razlage, kako pomembna je šola v obmejnem Kostelu, niso zalegle. Na ministrstvu so vztrajali, da bo OŠ Fara v prihodnjem šolskem letu le ena od 49 matičnih šol, ki bodo imele kombiniran pouk. Toda večina teh šol ima dvojno kombinacijo pouka, kar pomeni, da imajo skupaj pouk učenci dveh razredov. Če pa že imajo pouk v trojni kombinaciji, torej imajo skupni pouk učenci treh razredov, se to dogaja v nižjih razredih. Le v treh samostojnih šolah pa naj bi potekala trojna kombinacija v zadnjem triletju.

Zaplet bi imel lahko hude posledice za to redkoposeljeno območje

Starši so opozarjali, da bo kvaliteta pouka zagotovo padla. Povsem jasno so tudi povedali, da bodo otroke prepisali na druge šole, v Kočevje, tako da bi v Fari imeli še manj otrok kot sedaj. Kar bi bila katastrofa, saj se zadnja leta število učencev postopoma dviguje, pravi Martin Marinč, ki je šele kakšen mesec dni ravnatelj OŠ Fara. Pred osmimi leti je bilo na OŠ Fara vpisanih 42 otrok, lani 48, letos pa 51! 48 otrok obiskuje pouk v matični šoli v Fari, trije učenci - dva v prvem razredu in eden v drugem - pa imajo pouk v Osilnici.

Zaplet, ki bi imel lahko hude posledice za to obmejno in redkoposeljeno območje, je rešila občina Kostel. Da bi preprečili nadaljnji propad kraja - v zadnjih dveh desetletjih so postopoma izgubili banko, trgovino, pošto - so svetniki soglasno sprejeli sklep, da bodo zagotovili denar za izpeljavo dvojne in ne trojne kombinacije pouka. To pomeni, da bodo učenci sedmega, osmega in devetega razreda imeli ločen pouk pri glavnih predmetih, kot so matematika, slovenščina, tuj jezik, zgodovina... Njihovo znanje bo primerljivo z znanjem učencev drugih šol. »Naša šola je do sedaj veljala za dobro šolo, kar dokazujejo tudi priznanja na državnih tekmovanjih in nacionalno preverjanje znanja,« pravi Martin Marinč.

»Država v tem primeru ne odigra svoje vloge«

Ministrstvo pa z varčevanjem na OŠ Fara ni prihranilo ogromnega zneska. Vse skupaj gre za nekaj manj kot 6000 evrov, natančneje 5900 evrov za celotno šolsko leto, ki jih bo sedaj namesto države zagotavljala občina Kostel. »V resnici je žalostno,« pravi Valentin Južnič, župan občine Kostel, »saj je država - in ne občina - zadolžena za osnovno šolstvo. Država v tem primeru ne odigra svoje vloge.« Vendar pa tudi v obmejnem Kostelu želijo, da imajo njihovi otroci kvaliteten pouk in možnost pridobitve izobrazbe, tako kot kjerkoli drugje v Sloveniji.