Enakost med spoloma le na papirju

Na lokalnih volitvah so morale vse politične stranke in neodvisne liste pri sestavi kandidatnih list bodisi za župane bodisi za svetnike upoštevati 20-odstotno zastopanost obeh spolov

Objavljeno
06. november 2006 07.00
Danica Simšič pri oddajanju glasovnice
Ljubljana – Na lokalnih volitvah so morale vse politične stranke in neodvisne liste pri sestavi kandidatnih list bodisi za župane bodisi za svetnike upoštevati tako imenovane ženske kvote oziroma 20-odstotno zastopanost obeh spolov. Kandidati so torej morali biti na listah razporejeni tako, da je bil v zgornji polovici liste izmenično najmanj vsak tretji kandidat drugega spola. S tako zakonsko predpisano rešitvijo naj bi dosegli predvsem, da bi bilo izvoljenih več žensk. Pa bo zato poslej res več žensk krojilo politični vsakdan?

V prvem krogu županskih volitev je bilo za županjo izvoljenih le pet žensk. Med skupaj 847 županskimi kandidati se je za to mesto potegovalo 91 žensk in 756 moških (teh je bilo izvoljenih 133). Gre še vedno za neuradne podatke, saj bodo dokončni rezultati jasni po drugem krogu županskih volitev, ki bodo 12. novembra.

V vseh slovenskih občinah je bilo skupaj na voljo 3382 svetniških mest. V občinskih svetih bo v tem mandatu sedelo 721 žensk in 2625 moških. Za ta mesta se je skupaj potegovalo 26.658 kandidatov, od tega 8754 žensk in 17.904 moških.

Na uradu za enake možnosti so nam pojasnili, da šele pripravljajo celovito analizo letošnjih lokalnih volitev z vidika izvoljivosti žensk in moških. »Rok za predložitev uradnih podatkov o izvoljenih članicah in članih občinskih svetov se je iztekel šele pred dobrim tednom, zato je razumljivo, da analiza še ne more biti pripravljena,« pojasnjujejo.

Več si preberite v današnjem Delu!