Evidentiranje nepremičnin na ustavno sodišče

Informacijska pooblaščenka bo zahtevala ustavno presojo zakona o evidentiranju nepremičnin. Sporna je predvsem javna objava obsežnega registra.

Objavljeno
01. december 2006 12.57
Nataša Pirc Musar
Ljubljana - Informacijska pooblaščenka bo na ustavno sodišče vložila zahtevo za presojo ustavnosti zakona o evidentiranju nepremičnin. "Kolegij je na četrtkovi seji odločil, da spišemo zahtevo," je povedala informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar. V pobudi za presojo ustavnosti se bodo osredotočili predvsem na to, da v zakonu ni opredeljen namen zbiranja podatkov, zanima pa jih tudi, zakaj mora biti tako obsežen, zbiren register javen.

"Na skupnem kolegiju vseh pravnikov in državnih nadzornikov je bila sprejeta skupna odločitev, da se gre v ustavno zahtevo," je povedala Pirc Musarjeva. Dodala je, da bodo pri pisanju ustavne pobude pohiteli, kdaj jo bodo vložili na ustavno sodišče, pa še ne vedo. Pričakuje, da v roku desetih dni.

"Naša osnovna dolžnost je varovati zasebnost, kar moramo storiti ne glede na vse. Tukaj pa gre zadeva malo čez rob," je povedala Pirc Musarjeva.

Hkrati je zanikala, da bi informacijski pooblaščenec sodeloval pri sprejemu zakona o evidentiranju nepremičnin kot varuh informacijske zasebnosti, kar je za današnjo izdajo časnika Dnevnik povedala vodja oddelka za kataster stavb pri Geodetske upravi RS Ema Pogorelčnik.

"Geodetska uprava je takratnega pooblaščenca za dostop do informacij javnega značaja kot pravnega predhodnika informacijskega pooblaščenca seznanila le s tremi členi predloga zakona o evidentiranju nepremičnin, ki so se nanašali na dostop do informacij javnega značaja in ponovno uporabo informacij, ne pa z vsemi ostalimi določbami zakona, ki se nanašajo na varstvo osebnih podatkov," je v sporočilu za javnost zapisala Pirc Musarjeva.

Kot je še pojasnila, informacijski pooblaščenec kot neodvisni državni organ nima dostopa do vladnega portala, kjer so objavljeni vsi predlogi zakonov v medresorskem usklajevanju, zato se z nameravano ureditvijo pri oblikovanju dokončnega predloga zakona ni mogel seznaniti.

Danes se je sicer začel popis nepremičnin, ki bo trajal do 30. aprila. S popisom želi država zbrati manjkajoče in preveriti obstoječe podatke ter jih urediti. Urejene evidence bodo koristile posameznikom, zasebnemu in javnemu sektorju ter državi.

Ureditvi nepremičninskih evidenc bo sledilo vrednotenje nepremičnin, s katerim se bo vsem nepremičninam pripisala posplošena tržna vrednost. Ta bo predstavljala osnovo za obračun davka na nepremičnine. Prvi pripis vrednosti naj bi bil v drugi polovici leta 2007.