Ljubljana – Forum 21 je včeraj popoldne pripravil posvet z naslovom Vrednote Slovencev in predlagane reforme. Predsednik Foruma 21 Milan Kučan je uvodoma opozoril, da je pri reformah nujno družbeno soglasje, tako glede ciljev kakor izhodišč. Pot do tega soglasja pa je argumentirana razprava, soočanje različnih pogledov pa tudi zaupanje, ki ga snovalci in izvajalci reform morajo imeti, če želijo uspeti. Kot je opozoril Lev Kreft, odločitve za reforme ne izhajajo predvsem iz ekonomske vede, ampak iz potrebe po prevetritvi slovenske družbe. Glavna pomanjkljivost sedanje situacije je, da ni prostora za politiko, je še dejal Kreft in citiral eno od misli, ki se glasi: »Svet potrebuje nekaj več socializma.«
Minister za razvoj Jože P. Damijan je opozoril, da se prevrednotenju slovenske družbe ne moremo ogniti, zato pa je treba (pri tem je omenil misel sociologa Franeta Adama) zagotoviti: enake začetne možnosti vsem, upoštevati dosežke posameznikov, se solidarizirati z ranljivimi družbenimi skupinami. Slišati je, češ da reforme niso usklajene z vrednotami, toda te se spreminjajo skozi čas, je še dejal Damijan in dodal, da potrebujemo novo razvojno kreativno okolje, v katerem bomo uspevali kot narod.
Kot je dejal Niko Toš , je težko razumeti, da približno dvesto snovalcev reform ni čutilo za potrebno pri tako pomembnem dokumentu upoštevati pomen vrednot. Avtorji reform priznavajo dosedanji razvoj Slovenije, ki je daleč najuspešnejša med tranzicijskimi državami, je podčrtal Jože Mencinger in vprašal, ali so reforme v resnici nujne. Več razpravljavcev je dajalo za zgled skandinavski model oziroma varno fleksibilnost, hkrati pa opozarjalo na zelo različne predpostavke, ki bi jih kazalo upoštevati.
Iz petkove tiskane izdaje Dela.